Czy tym razem Bombardier zdąży na czas?

Lokalnie Top News sty 3, 2019 at 10:00 am
Hala produkcyjna zakładów Bombardiera w Kongston.

Hala produkcyjna zakładów Bombardiera w Kongston.

Po wybiciu godziny 12 w noc sylwestrową, firmie Bombardier został tylko miesiąc na dostarczenie pierwszych sześciu pojazdów dla torontońskiej naziemnej kolejki miejskiej Eglinton Crosstown LRT.

Pomimo wielu opóźnień i sporów Bombardier twierdzi, że w lutym dotrzyma umowy i dostarczy pojazdy w terminie.

Po raz pierwszy Bombardier zaprezentował reporterom wczesny model lekkiego pojazdu szynowego w październiku 2018 r., kiedy to firma poinformowała, że ​​planuje dostarczyć pojazd dla Metrolinx w listopadzie, a pięć kolejnych składów kolejowych nastąpi w lutym 2019 r.

Po tym pokazie ontaryjska agencja komunikacji publicznej stwierdziła, że ​​po przeprowadzeniu kontroli pojazd wymagał pewnych nienazwanych „poprawek i korekt”.

Opóźnienie uległo później wydłużeniu, gdy Bombardier zakomunikował o „ograniczeniach transportowych dla szerokich ładunków”, co oznacza, że lekkie pojazdy szynowe zostaną wysłane do Toronto z fabryki w Kingston 7 stycznia.

Opóźnienie to jest najnowszym z serii problemów, które nękały budowę Eglinton Crosstown LRT, która ma zostać otwarta w 2021 roku, rok później niż początkowo planowano.

Dostawa zestawów tramwajowych dla komunikacji miejskiej w Toronto nastręczała Bombardierowi gigantycznych kłopotów.

Dostawa zestawów tramwajowych dla komunikacji miejskiej w Toronto nastręczała Bombardierowi gigantycznych kłopotów.

Bombardier po kompromitujących kłopotach z dostawą nowych tramwajów dla TTC nie cieszy się najlepszą opinią.

- Nie dziwię się, że słyszymy o opóźnieniach w tej umowie – mówi Anita Anand, profesor prawa na Uniwersytecie w Toronto, która toczyła spór o ratowanie Bombardiera przed bankructwem przez rząd federalny – Musimy poczekać i zobaczyć, czy dostarczy te kolejki.

- Mieliśmy mieć nowe pojazdy dla linii LRT jakiś czas temu – wtóruje jej specjalista ds. transportu, Steve Munro, który również nie jest zaskoczony opóźnieniem – Wiarygodność Bombardiera jako sprzedawcy jest zagrożona.

aamunro

Steve Munro

Munro zauważa, że ​​opóźnienia spowodowane przez Metrolinx również przyczyniły się do problemów z dostarczaniem pojazdów.

Metrolinx próbował wcześniej rozwiązać swój kontrakt o wartości 700 milionów dolarów za dostarczenie 182 pojazdów w związku z obawami, że Bombardier nie będzie ich w stanie dostarczyć na czas, ale po rozprawie w sądzie sędzia nie zaakceptował zerwania kontraktu.

W związku z tym Metrolinx i Bombardier zgodzili się później na zmniejszenie zamówienia do 76 pojazdów, kosztem 392 milionów dolarów. Reszta pojazdów na LRT Eglinton Crosstown zostanie zbudowana przez firmę Alstom.

Bombardier mówi, że ta ostatnie kłopoty nie wpłyną na możliwość wywiązania się z obowiązku dostarczenia sześciu pojazdów do 1 lutego.

Metrolinx twierdzi, że jeśli Bombardier nie dostarczy sześciu pojazdów do lutego, firma będzie musiała ponieść konsekwencje finansowe, chociaż agencja nie określiła, ile będzie musiał zapłacić Bombardier, jeśli nie dotrzyma terminu.

Zgodnie z umową, wszystkie 76 pojazdów musi zostać dostarczonych do czerwca 2021 roku.

Po zakończeniu budowy kolejka Eglinton Crosstown LRT będzie miała 25 przystanków i zawierała 10-kilometrowy odcinek podziemnego toru.

Przewiduje się, że czas podróży z Yonge Street i Eglinton Avenue do stacji Kennedy Station wyniesie 26 minut. Obecnie przejazd tą trasą autobusem trwa około 40 minut.