Rynek pracy rośnie czwarty miesiąc z rzędu

Rynek Top News sty 4, 2019 at 4:00 pm

zz rynek3Najnowsze dane z kanadyjskiego rynku pracy okazują się nieco lepsze od prognoz. Zatrudnienie zwiększyło się o 9,3 tys. nowych stanowisk pracy. 

Choć jest to wynik znacznie gorszy od poprzedniego odczytu (94,1 tys.) to jest jednocześnie nieco lepszy od rynkowych oczekiwań (6,6 tys.). Warto zauważyć iż jest to czwarty miesiąc z rzędu, gdy odczyt ten jest pozytywny.

Nieznaczny wzrost zatrudnienia nie przyczynił się do zmiany stopy bezrobocia, która pozostała na niskim poziomie 5,6%. Jest to również lepszy odczyt od oczekiwań (5,7%) i najniższy w ciągu ostatnich 43 lat.

Jak poinformował StatCan, w grudniu zatrudnienie wzrosło w Nowej Fundlandii i Labradorze, podczas gdy spadło w Albercie, Nowym Brunszwiku i na Wyspie Księcia Edwarda. Niewielkie zmiany zaobserwowano w innych prowincjach.

zz rynek

Podczas gdy zatrudnienie utrzymywało się na stałym poziomie, odnotowano wzrosty w produkcji, transporcie i magazynowaniu, a także w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. W tym samym czasie odnotowano spadki w handlu hurtowym i detalicznym, a także w administracji publicznej. Liczba pracowników zmieniła się w niewielkim stopniu w sektorze publicznym i prywatnym, natomiast wzrosła liczba samo-zatrudnionych.

Na informację o lepszych danych z rynku pracy dolar kanadyjski zareagował dwuznacznie. Tuż po publikacji spadła, by w chwilę potem wzrosnąć.

zz rynek2

Więcej - TUTAJ.