Kanada to największy kłusownik talentów

Kanada Series Top News sty 5, 2019 at 4:00 pm

zz imi6W sierpniu zeszłego roku w Kanadzie studiowało około 570 tys. studentów z zagranicy. To wzrost aż o 60% w porównaniu do 2015 roku. Kanada doświadcza największego napływu obcokrajowców od ponad 100 lat. 

W ciągu 12 miesięcy (do września 2018) Kanada przyjęła 425 tys. osób, co zwiększyło jej populację aż o 1,4% czyli najmocniej od trzech dekad. To najsilniejszy wzrost spośród wszystkich państw grupy G7.

Średni wzrost populacji Kanady w latach 2010-17 był niewiele niższy i wyniósł 1,1%. MFW szacuje, że w latach 2018-23 wyniesie on 1%. To również najlepsze wyniki spośród wspomnianych państw.

Dla porównania, populacja USA rosła średnio o 0,7%, Niemiec 0,3% a Japonii kurczyła się o 0,1%. Jeśli chodzi o prognozy, to w przypadku USA wzrost wyniesie średnio 0,6%, populacja Niemiec nie ulegnie zmianie, natomiast Japonii skurczy się aż o 0,4% rocznie.

zz imi2

System imigracyjny Kanady bierze sobie na cel wysoko wykwalifikowanych pracowników. W 2017 roku aż 65% urodzonych poza tym krajem dorosłych mieszkańców miało wykształcenie ponadgimnazjalne. To najwyższy odsetek spośród wszystkich państw OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

- Jesteśmy największymi kłusownikami talentów w OECD – powiedziała CEO Banku Kanady Stéfane Marion. - Dzięki temu Kanada jest lepiej przygotowana do radzenia sobie z globalizacją i rozwojem technologicznym. To nasza ogromna, ogromna przewaga.

zz imi5

Potencjał ten zaczynają dostrzegać globalni biznesowi potentaci. Amazon.com Inc. utworzył w Kanadzie w ciągiu ostatnich kilku lat już 10 tys. miejsc pracy, a planuje zwiększyć tę liczbę o kolejnych 6 tys.

- Jesteśmy ciągle pod wrażeniem kalibru talentów, w tym przybyszów z całego świata, którzy przybyli tu budować nowe życie – powiedział szef działu reklamy Amazona Tamir Bar-Haim (zresztą izraelski imigrant).

Jednak imigracja to w Kanadzie politycznie gorący temat. Nowa partia People’s Party of Canada mocno optuje za ograniczeniem liczby sprowadzanych z zagranicy osób.