W poszukiwaniu życiowego impulsu

Lokalnie Top News sty 5, 2019 at 6:01 am
Shane O'Halloran przeszedł szkolenie pracy na restauracyjnym zmywaku.

Shane O’Halloran przeszedł szkolenie pracy na restauracyjnym zmywaku.

Hawthorne Food and Drink na Richmond St. E wydaje się być zwykłą restauracją jakich wiele, ale ludzie, którzy tam pracują mają niezwykłe historie do opowiedzenia.

Shane O’Halloran jest jedną z nich.

Przeszedł szkolenie pracy na restauracyjnym zmywaku, w tym obsługi automatycznej maszyny do zmywania naczyń i jest zatrudniony w restauracji. Teraz uczy nowych pracowników.

Jako osoba z niepełnosprawnością, musiał stawić czoła pewnym wyzwaniom w trakcie swojego doświadczenia zawodowego.

- Nie byłem szybki w tej pracy, ale się nauczyłem i mogę powiedzieć, że jestem dobry na zmywaku – mówi.

O’Halloran chciałby, aby więcej pracodawców pytało osoby niepełnosprawne, czego potrzebują, by mogły odnieść sukces w miejscu pracy.

- Po prostu nie rozumiem, dlaczego tak trudno jest spytać „co mogę zrobić, aby ci pomóc?” – dziwi się – Potrzebne modyfikacje są często bardzo niewielkie, ale wiem, że istnieje wiele osób niepełnosprawnych. Gdyby tylko zadawano im to pytanie, byliby w stanie doskonale wykonywać każdą pracę.

Mandie Abrams jest dyrektorem wykonawczym organizacji Hospitality Workers Training Center, które współpracuje z restauracją Hawthorne.

Mandie Abrams

Mandie Abrams

Mówi, że programy szkoleniowe obejmują trening kelnerów, kucharzy i zmywaczy i trwają od 4 do 12 tygodni.

Szkolenie skutkuje zdobyciem certyfikatów „Food Handlers i SmartServe”.

- Pracujemy z osobami, które nie są w stanie konkurować o miejsca do zarobkowania na dzisiejszym rynku pracy – mówi Abrams – Mogą to być niepełnosprawni, być nowoprzybyłymi w Kanadzie, mogą mieć słabą umiejętność czytania i pisania.

Instruktorzy są profesjonalistami w branży.

Donald Williams jest szefem kuchni w Hawthorne. Mówi, że jego doświadczenie odegrało kluczową rolę w szkoleniu ludzi w zakresie umiejętności pracy w gastronomii.

- W przeszłości, w okresie dorastania znalazłem się na ulicy. Mówiąc wprost w pewnym momencie życia byłem bezdomnym – opowiada – Ze względu na moje trudne doświadczenia chciałem podzielić się tym z młodymi i ludźmi, którzy potrzebowali i chcieli się czegoś nauczyć i zdobyć umiejętności pracy w restauracji.

W ciągu ostatnich czterech lat szkolenia ukończyło 200 osób. 75 procent z nich znalazło później pracę. Williams uważa, że ​​kluczowe jest stworzenie bezpiecznej atmosfery, w której ludzie mogą się uczyć i zacząć swoje życie od nowa.

- Niektórzy ludzie po prostu potrzebują impulsu. Tutaj ten impuls mogą znaleźć – mówi.

aaimpuls3