Wielkie zwycięstwo Sandry Oh

Kanada Top News sty 7, 2019 at 4:00 pm
Sandra Oh ze Złotym Globem za rolę w "Killing Eve"

Sandra Oh ze Złotym Globem za rolę w “Killing Eve”

Sandra Oh z Kanady – prowadząca 76. galę wręczenia Złotych Globów – została wyróżniona za swoją rolę w serialu “Killing Eve”. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest pierwszą aktorką o korzeniach azjatyckich, która poprowadziła ceremonię oraz pierwszą, która zdobyła nagrodę w kategorii najlepszej aktorki w serialu telewizyjnym od początku lat 80.

Ten wieczór należał do Sandry Oh i jej historycznego zwycięstwa. Jest pierwszą aktorką o korzeniach azjatyckich (jej rodzice są koreańskimi migrantami) od 1981 roku, która zdobyła nagrodę w kategorii najlepszej aktorki w serialu telewizyjnym.

Wówczas zdobyła ją Japonka Yôko Shimada za rolę w serialu “Szogun” z Richardem Chamberlainem.

“O mój Boże” – te słowa padły z jej ust jako pierwsze. Oh nie ukrywała szoku, w jakim była po usłyszeniu swojego imienia, jako laureatki w kategorii najlepsza aktorka w serialu dramatycznym podczas 76. gali Złotych Globów za rolę w serialu “Killing Eve”. Podziękowała swojej całej rodzinie, całej załodze produkcji oraz wszystkim nominowanym do Złotych Globów.

- To zwycięstwo jest wielkim zaskoczeniem. Byłam tak zestresowana tym, że prowadziłam tę galę. To jedna z najbardziej niesamowitych nocy w moim życiu, więc jestem niewiarygodnie wdzięczna – powiedziała po ceremonii.

Żartowała również, dziękując swoim rodzicom: - Moi rodzice są wspaniałymi ludźmi i internetowym odkryciem, oni są tak szczęśliwi. Dla dzieci z Azji, które uszczęśliwiają swoich rodziców, jest to bardzo satysfakcjonujące.

To już drugi Złoty Glob 47-letniej aktorki z Kanady. W 2006 roku wygrała w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę w “Grey’s Anatomy”.

Sandra Oh urodziła się i dorastała w Ottawie. Pochodzi z chrześcijańskiej rodziny imigrantów koreańskich. Jako mała dziewczynka uczęszczała na lekcje baletu. Mając 16 lat zaczęła pracować w telewizji i teatrze.

Po ukończeniu nauki w National Theatre School of Canada otrzymała tytułową rolę w filmie telewizyjnym “The Diary of Evelyn Lau”, która przyniosła jej nominację do nagrody Gemini, kanadyjskiego odpowiednika Emmy.

W połowie lat 90. przeprowadziła się do Los Angelea. Zaczęła wówczas grać Ritę Wu w komediowym serialu HBO, “Arli$$”. Zagrała także w takich serialach jak “Further Tales of the City”, “Judging Amy”, “Grey’s Anatomy” czy “Killing Eve”.