Kanadyjczyk zatrzymany w Syrii, Kanadyjka porwana w Afryce

Kanada Top News sty 7, 2019 at 12:30 pm
zz baxter2

Kristian Lee Baxter

Rząd Kanady poinformował, że kanadyjski turysta został zatrzymany w Syrii. Mężczyzna przebywał w wiosce w pobliżu granicy z Libanem, na terenach kontrolowanych przez siły syryjskiego prezydenta Bashara al-Assada.

O zatrzymaniu Kanadyjczyka poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych w Ottawie. Chodzi o 44-letniego Kristiana Lee Baxtera, pochodzącego z Kolumbii Brytyjskiej. Ten opisywany przez bliskich jako “żądny przygód” mężczyzna nie dawał znaku życia od 1 grudnia ubiegłego roku, gdy przybył do miejscowości na zachodzie Syrii, z której pochodzi jego szwagier.

Kanadyjska dyplomacja nie chciała ujawnić bliższych szczegółów sprawy zatrzymanego. “Sytuacja w sferze bezpieczeństwa we wszystkich regionach Syrii znacząco zmniejsza możliwości rządu Kanady do udzielania pomocy konsularnej” – podkreśliło MSZ.

Od 2011 roku, gdy wybuchła wojna w Syrii, rząd w Ottawie odradza obywatelom podróżowanie do tego kraju. W konflikcie zginęło już ponad 360 tysięcy ludzi, a miliony osób musiały opuścić swoje domy.

Po rozpoczęciu wojny w Syrii Kanada, będąca członkiem dowodzonej przez USA antydżihadystycznej koalicji, przerwała kontakty dyplomatyczne z Damaszkiem. Kanadyjskie MSZ podkreśliło, że pomoc konsularna “jest świadczona zainteresowanemu i członkom jego rodziny w takim zakresie, w jakim jest to możliwe”.

Luca Tacchetto i Edith Blais

Luca Tacchetto i Edith Blais

===

Tymczasem w zachodniej Afryce najprawdopodobniej doszło do porwania Edith Blais z Quebecu i jej włoskiego przyjaciela – Luci Tachcetto, którzy zaginęli nagle w Burkina Faso.

Według siostry porwanej, wszelka komunikacja z nią nagle urwała się 15 grudnia. Kanadyjskie MSZ nie potwierdza, że para została porwana, ale nie wyklucza takiej możliwości.

Tymczasem kanadyjska rodzina Edith Blais otworzyła specjalną stronę na Facebooku (TUTAJ), mającą dopomóc w ustaleniu gdzie podziewają się zaginieni.

Więcej - TUTAJ.