18-letniej Saudyjce grozi śmierć. Chce azylu w Kanadzie

Kanada Top News sty 8, 2019 at 12:30 pm
Rahaf rozmawia z tajlandzkim szefem policji ds. imigracji Surachetem Hakparnem 

Rahaf rozmawia z tajlandzkim szefem policji ds. imigracji Surachetem Hakparnem

Przebywająca w Bangkoku 18-letnia Saudyjka, która uciekła z kraju przed swoją rodziną, chce by azylu udzieliła jej Kanada. Kobieta podejrzewa, że jej wiza do Australii, dokąd planowała uciec, została anulowana.

Nastolatka została zatrzymana w sobotę na lotnisku w Bangkoku, skąd zamierzała polecieć do Australii. Następnie zabarykadowała się w jednym z pomieszczeń na lotnisku w Bangkoku, gdy nabrała podejrzeń, że tajskie władze chcą ją wydać Saudyjczykom.

Po zatrzymaniu poprosiła w mediach społecznościowych o pomoc. Przekonywała, że w razie powrotu do Arabii Saudyjskiej grozi jej śmierć ze strony jej własnej rodziny, ponieważ uciekła i przyznała się, że nie wierzy w Boga.

W poniedziałek 18-latka pisała na Twitterze, że chce, by ochrony udzieliło jej któreś z następujących państw: Kanada, USA, Australia lub Wielka Brytania. Teraz sprecyzowała, że najbardziej chciałaby dostać się do Kanady. Jednocześnie starała się uzyskać informację, czy jej wiza do Australii została anulowana; wcześniej podawała, że chce ubiegać się o azyl w tym kraju. Kobieta jednak zorientowała się, że straciła dostęp do rejestru wiz turystycznych.

zz rafah2Wicedyrektor broniącej praw człowieka Human Rights Watch na Azję Phil Robertson powiedział, że organizacja ta, która Saudyjce pomaga, czeka na oficjalne potwierdzenie o anulowaniu wizy ze strony Australii. Wytłumaczył, że często zdarza się, że wiza zostaje anulowana, gdy okazuje się, że jej posiadacz chce osiedlić się w danym kraju na stałe, jak to zapowiedziała Alkunun.

Australijskie MSW ogłosiło dziś, że „z uwagą przeanalizuje” każdy wniosek o azyl złożony przez Alkunun, jednak dopiero po dokonaniu oceny jej sytuacji przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Agencja obecnie przetwarza jej wniosek o status uchodźcy.

UNHCR przekazało, że potrzebuje kilku dni na ocenę sytuacji Saudyjki i jej wniosku o status uchodźcy, zaś szef tajlandzkiej policji imigracyjnej generał Surachate Hakparn zapewnił, że Alkunun nie będzie zmuszana do wyjazdu wbrew jej woli.

Dzisiaj do Bangkoku przybyli ojciec i brat dziewczyny – poinformował gen. Surachate. – Ojciec i brat chcą spotkać się i porozmawiać z Rafah, ale na taką rozmowę konieczna jest zgoda ONZ – dodał.

– Jej ojciec jest teraz w Tajlandii i jest to powód do obaw. Nie mamy pojęcia, co zrobi, może będzie starał się ją znaleźć i zastraszyć - ocenił z kolei Robertson z HRW.

Arabia Saudyjska znana jest z licznych restrykcji wobec kobiet; niezależnie od wieku pozostają pod opieką mężczyzn (na przykład ojca lub męża), którzy sprawują nad nimi władzę i podejmują ważne decyzje o ich losie, np. wydając im pozwolenia na podróż, zawarcie małżeństwa czy wyrobienie paszportu. Kobieta oskarżona o popełnienie zbrodni „obyczajowej” może zostać brutalnie ukarana przez rodzinę, a nawet zamordowana (tzw. zabójstwo honorowe).

W 2017 r. niejaka Dina Ali Lasloom wywołała burzę medialną, kiedy została zatrzymana w drodze do Australii, gdzie planowała ubiegać się o azyl. Kobieta została wówczas zmuszona do powrotu do Arabii Saudyjskiej i od tego czasu słuch po niej zaginął - według aktywistów usiłujących ustalić jej miejsce pobytu.

Więcej – TUTAJ.