Trump i Trudeau jednym głosem

Kanada Top News sty 8, 2019 at 4:00 pm
Premier Trudeau podziękował amerykańskiemu prezydentowi za "silne poparcie" po aresztowaniu Kanadyjczyków

Premier Trudeau podziękował amerykańskiemu prezydentowi za “silne poparcie” po aresztowaniu Kanadyjczyków

Przywódcy USA i Kanady potwierdzili podczas rozmowy telefonicznej, że będą domagać się od władz chińskich zwolnienia dwóch obywateli Kanady zatrzymanych po aresztowaniu dyrektor finansowej chińskiego giganta teleinformatycznego Huawei – poinformował o tym rząd kanadyjski.

Premier Kanady Justin Trudeau podziękował amerykańskiemu prezydentowi za “silne poparcie” po aresztowaniu obu Kanadyjczyków. Jak głosi opublikowany komunikat rządu w Ottawie, obaj przywódcy zapowiedzieli dalsze starania w celu ich uwolnienia.

Kanada domaga się niezwłocznego uwolnienia Michaela Kovriga i Michaela Spavora, którzy zostali zatrzymani po tym jak władze kanadyjskie aresztowały dyrektor finansową Huawei Meng Wanzhou.

Aresztowania dokonano na wniosek władz USA, które zarzucają koncernowi Huawei pogwałcenie amerykańskich sankcji wobec Iranu i wystąpiły o jej ekstradycję.

Konflikt grozi dalszym nasileniem wojny handlowej między Chinami i USA z poważnymi konsekwencjami dla handlu światowego. Według władz chińskich zatrzymani Kanadyjczycy dopuścili się “poważnych naruszeń prawa”, których charakteru jednak nie sprecyzowano.

Rząd Kanady podkreślił, w odpowiedzi na żądania Pekinu, że nie może ingerować w postępowanie sądowe.