Nastoletnia Saudyjka szukająca azylu wylądowała w Toronto

Lokalnie Series Top News sty 13, 2019 at 10:00 am
 Rahaf Mohammed Alqunun witała minister Chrystia Freeland

Rahaf Mohammed Alqunun witała minister Chrystia Freeland

Saudyjska nastolatka, która uciekła od rodziny w Arabii Saudyjskiej wylądowała wczoraj na lotnisku Pearsona w Toronto. Rząd Kanady udzielił jej azylu.

Minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland witała 18-letnią Rahaf Mohammed Alqunun mówiąc, że właśnie pojawiła się „odważna nowa Kanadyjka”.

Alqunun, świeżo po locie z Seulu, w Korei Południowej i miała na sobie szarą “kanadyjską” bluzę z kapturem i niebieską czapkę od komisarza ONZ ds. uchodźców, uśmiechnęła się i pomachała ręką grupie reporterów. Nie chciała jednak komentować swojego przybycia.

Freeland pochwaliła młodą kobietę za odwagę i determinację w walce o swoje prawa.

- Przyjemnie było mi dziś rano powitać w jej nowym domu bardzo odważną nową Kanadyjkę – powiedziała Freeland – Chciałabym, żeby Kanadyjczycy zobaczyli, że ona jest tutaj, że jest zdrowa i że jest bardzo szczęśliwa, że znalazła się w swoim nowym domu. Chociaż w pierwszej chwili czuła się nieswojo na takim mrozie.

Alqunun zyskała międzynarodową sławę, kiedy w ubiegłym tygodniu uciekła od rodziny podczas wizyty w Kuwejcie, poleciała do Bangkoku, gdzie zabarykadowała się w hotelu na lotnisku i rozpoczęła kampanię na Twitterze w poszukiwaniu bezpiecznego azylu.

O 18-letniej Saudyjce pisaliśmy TUTAJ.

Premier Kanady, Justin Trudeau, ogłosił w piątek, że UNHCR poprosił rząd federalny o zezwolenie Alqunun na osiedlenie się w Kanadzie, na co Ottawa wyraziła zgodę.

- Jest to coś, co robimy z przyjemnością, ponieważ Kanada jest krajem, który rozumie, jak ważna jest obrona praw człowieka, obrona praw kobiet na całym świecie – powiedział Trudeau.

Udzielenie azylu Alqunun, może zwiększyć napięcie między Kanadą a Arabią Saudyjską.

W sierpniu, książę Mohammed bin Salman wyrzucił kanadyjskiego ambasadora i wycofał swojego z Kanady po tym, jak minister Freeland użyła Twittera, by wezwać do uwolnienia działaczy na rzecz praw kobiet, którzy zostali aresztowani w tym kraju.

Saudyjczycy sprzedali także kanadyjskie inwestycje i wycofali swoich studentów z kanadyjskich uniwersytetów.

Trudeau wydaje się nie zważać te posunięcia Arabii Saudyjskiej powtarzając, że Kanada broni praw człowieka bez względu na dyplomatyczne konsekwencje.

- Jest to część długiej tradycji Kanady, która konstruktywnie i pozytywnie angażuje się na całym świecie i współpracuje z naszymi partnerami, sojusznikami oraz z ONZ – stwierdził premier.