Życie w Kanadzie zaczęła od zmiany nazwiska

Kanada Series Top News sty 16, 2019 at 12:30 pm

zz saudi2

Powitanie w Kanadzie

Powitanie w Kanadzie

18-letnia Rahaf Mohammed al-Qunun, uciekinierka z Arabii Saudyjskiej, rozpoczęła nowe życie w Kanadzie, dzięki zaproszeniu premiera Justina Trudeau. Tymczasem stosunki z Saudami uległy zaostrzeniu.

Osiemnastolatka, która uciekła od brutalnej muzułmańskiej rodziny, jest już w Kanadzie. gdzie na lotnisku powitała ją minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland.

18-letnia Saudyjka uciekła od rodziny podczas wakacji w Kuwejcie. Chciała przez Bangkok dostać się do Australii. Organizacje praw człowieka informowały, że dziewczynie grozi śmierć, bo wyrzekła się islamu. Rahaf została zatrzymana po przylocie do Tajlandii. Kraj chciał ją wydać Saudyjczykom. Wtedy dziewczyna zabarykadowała się w pokoju hotelowym, w którym była przetrzymywana i rozpoczęła kampanię w mediach społecznościowych, błagając o pomoc. Jej losem przejęli się ludzie na całym świecie.

Saudyjka podziękowała Kanadyjczykom za przyjęcie jej. Na konferencji prasowej w Toronto przyznała, że miała mnóstwo szczęścia, ponieważ wiele kobiet po próbie ucieczki z Arabii Saudyjskiej “znika”. Dodała, że nie będzie już udzielać wywiadów i zamierza skupić się na rozpoczęciu swojego nowego życia w Kanadzie. Pierwszym krokiem ma być nauka angielskiego. Później chciałaby również pójść na studia. Interesuje się inżynierią lądową, ale niewykluczone, że zajmie się polityką.

zz saudi6Dziewczyna przyznała także, że porzuca swoje rodowe nazwisko al-Qanun. Robi to, ponieważ jej rodzina się jej wyrzekła i potępiła. Teraz będzie znana jedynie jako Rahaf Mohammed.

18-latka otrzymała prywatną, całodobową ochronę. Stało się tak z powodu licznych gróźb śmierci wymierzonych przeciwko niej w internecie. Saudyjka dostanie także wsparcie finansowe od rządu i tymczasowe mieszkanie.

- To, co wydarzyło się w Arabii Saudyjskiej, jest dla niej bardzo trudne i nie chce o tym rozmawiać. To po prostu zbyt wrażliwe i prywatne sprawy. Dlatego powiedziała, że udzieli trzech wywiadów, żeby ludzie wiedzieli, dlaczego tu jest, i na tym koniec - powiedział Mario Calla, dyrektor zarządzający organizacją COSTI (jednej z agencji pomagających imigrantom).

Screen Shot 2019-01-16 at 10.28.18W rozmowie z telewizją CBC Rafah powiedziała, że od dawna próbowała przekonać rodzinę na wakacje w Kuwejcie, ponieważ wiedziała, że poza Arabią Saudyjską może poruszać się samodzielnie. Wyjaśniła, że w ostatnim dniu wycieczki czekała aż rodzina zaśnie, a następnie kupiła bilet do Bangkoku. Po wyjeździe została tam zatrzymana, a po groźbie przekazania jej rodzinie zabarykadowała się w hotelu. Zaczęła umieszczać wpisy na Twitterze zawiadamiające, że uciekła i w razie powrotu do Arabii Saudyjskiej grozi jej śmierć z rąk jej własnej rodziny, ponieważ zbiegła i wyrzekła się islamu, za co w Arabii Saudyjskiej grozi kara śmierci. W krótkim czasie wokół hasztagu #SaveRahaf rozwinęła się potężna kampania społeczna.

zz saudi5Młoda Saudyjka zwracała się się o azyl do Australii, USA , Wielkiej Brytanii i Kanady. Kanada przyjęła wniosek ONZ i udzieliła jej azylu.

Rahaf odmówiła spotkania z ojcem i bratem, którzy przybyli do stolicy Tajlandii. W końcu odleciała z Bangkoku do Seulu, skąd kolejnym lotem dotarła do Toronto.

W wywiadzie dla CBC powiedziała, że rodzina przekazała jej wiadomość, że jest “nieposłuszna” i że się jej wyrzeka; z tego powodu nie używa już nazwiska al-Qunun. Kobieta zarzuca matce i bratu stosowanie wobec niej przemocy i wymuszanie zamążpójścia. Ojciec młodej Saudyjki nie mieszkał z rodziną, ale kontrolował zarówno to, czego wolno się uczyć kobiecie, jak i gdzie mogłaby pracować.

zz saudi10Premier Trudeau mówił w zeszłym tygodniu, że “Kanada jest krajem, który rozumie, jak ważna jest ochrona praw człowieka, ochrona praw kobiet na całym świecie”.

Cała sprawa ma sprawa ma znacznie szerszy wymiar w związku z trudnymi obecnie relacjami między Kanadą a Arabią Saudyjską.

Po ostrej krytyce stosunków panujących w muzułmańskim królestwie w sierpniu 2018 roku Rijad wyrzucił kanadyjskiego ambasadora i zamroził kontakty handlowe z Ottawą. Wstrzymano stypendia dla saudyjskich studentów w Kanadzie.

zz audi7Z kolei Kanada zamroziła decyzję sprzedaży Saudom opancerzonych wozów bojowych. Kontrakt miał opiewać na miliardy dolarów.

Cytowana przez CBC profesor Mehrunissa Ali z torontońskiego uniwersytetu Ryerson zwróciła uwagę na możliwe polityczne motywy narracji o “ratowaniu” Saudyjki.

Były ambasador Kanady w Arabii Saudyjskiej David Chatterson mówił, że Australia była gotowa do przyjęcia kobiety jako ubiegającej się o azyl, natomiast Kanada przyjęła ją już jako posiadającą prawo do azylu.

We wtorek Salman Al-Ansari, szef SAPRAC, saudyjskiej organizacji lobbingowej w USA, napisał na Twitterze, że “prowokacyjna i niedojrzała” polityka “wymierzona w Arabię Saudyjską może doprowadzić wiodące arabsko-muzułmańskie narody do zrewidowania relacji z Kanadą”.

Podczas zatargu kanadyjsko-saudyjskiego pojawiły się w sieci takie oto złośliwe memy

Podczas zatargu kanadyjsko-saudyjskiego pojawiły się w sieci takie oto złośliwe memy

Ten sam Al-Ansari w poniedziałek, gdy Chiny ogłaszały wydanie wyroku śmierci na obywatela Kanady, powtórnie udostępnił artykuł z “The Economist” o możliwej dominacji Chin w świecie nauki.

W poniedziałek agencja Canadian Press opisała sprawę Saudyjczyka oskarżonego o gwałt i napaść. Nie wiadomo, jak opuścił Kanadę, kaucję wpłaciła ambasada Arabii Saudyjskiej. Agencja opisała podobne przypadki w USA.

W ubiegłorocznym rankingu World Economic Forum – Arabia Saudyjska znalazła się na 141. miejscu na 149 pod względem poszanowania praw kobiet i równości płci.