Inflacja rośnie, droższe bilety lotnicze i warzywa, tańsza benzyna

Rynek Top News sty 19, 2019 at 12:30 pm

Screen Shot 2019-01-19 at 10.25.55Roczna stopa inflacji w Kanadzie wzrosła w grudniu o 2% przy wyższych kosztach transportu lotniczego oraz świeżych warzyw i niższych cenach benzyny – podała w piątek Statistics Canada w najnowszym wskaźniku cen konsumpcyjnych (Consumer Price Index).

Według Thomson Reuters Eikon, ekonomiści oczekiwali w grudniu wzrostu o 1,7% w skali rocznej.

Najnowszy raport Statistics Canada informuje, że w porównaniu z rokiem poprzednim, Kanadyjczycy zapłacili 28,1% więcej za transport lotniczy (głównie ze względu na wyższe ceny podróży wakacyjnych) – i 14,9% więcej za świeże warzywa.

zz infla1

Niższe ceny benzyny, które spadły w grudniu o 8,6%, powstrzymywały wzrost inflacji. Gdyby je pominąć, grudniowa inflacja wyniosłaby 2,5%.

Inflacja wzrosła również ze względu na 7,5-procentowy wzrost odsetek od kredytu hipotecznego, 3,8-procentowy wzrost rachunków restauracyjnych i 5,1% wzrost składek na ubezpieczenie samochodowe.

Screen Shot 2019-01-19 at 10.28.55

W przypadku głównych czynników obniżających ceny, konsumenci płacili o 5,6% mniej za hotele, o 4,1% mniej za gaz ziemny i o 5,7% mniej za sprzęt cyfrowy.

W rozbiciu regionalnym – ceny wzrosły w szybszym tempie w siedmiu prowincjach. Wolniejsze tempo odnotowały Nowa Fundlandia i Labrador, Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik.

Screen Shot 2019-01-19 at 10.29.12

Silniejsze odczyty inflacji w grudniu mogą być zaskoczeniem dla Banku Kanady, który zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że oczekuje średniej w ciągu roku poniżej 2%, głównie z powodu niższych cen paliw. Jednakże słabszy dolar kanadyjski wywiera presję na wzrost inflacji.

zz bank2Raport Statistics Canada utrzymuje, że średnia z trzech podstawowych odczytów inflacji banku centralnego (z pominięciem bardziej niestabilnych, jak np. benzyna) utrzymywała się w grudniu na poziomie zaledwie 1,9%. Bank Kanady, którego celem jest utrzymanie inflacji na w granicach od 1 do 3 procent, może więc podnieść jeszcze wyżej swoją bazową stopę procentową.

W zeszłym tygodniu dyrektor Bank of Canada Stephen Poloz utrzymał bez zmian referencyjną stopę procentową czyli na dotychczasowym poziomie 1,75%, ponieważ gospodarka przechodzi – jak to określił – “przejściowy okres miękkości, wywołany niedawnym, gwałtownym spadkiem światowych cen ropy”.

Poloz powtórzył jednak, że “z czasem” dalsze podwyżki stóp będą konieczne. Od połowy 2017 r. w odpowiedzi na silniejszą gospodarkę Bank of Canada wprowadził już pięć podwyżek stóp.

Więcej - TUTAJ.