U woszczarki pod brzuszkiem

Porady babci Jelonki sty 20, 2019 at 10:06 pm

s6W czasach starożytnych był składnikiem kremów i maści, wykonywano z niego również tablice przeznaczone do pisania. Dzisiaj – ze względu na wysoką zawartość witamin, lipidów i protein chętnie wykorzystywany jest w branży chemicznej, medycznej i stomatologicznej.

Wosk pszczeli ma długą ponad 4500-letnią tradycję stosowania. Jest to bardzo istotny produkt pszczeli, wykorzystywany do budowania plastrów w ulu, gdzie później przechowywano miód i wychowywano czerw. Plastry woskowe konstruowane są z wydzieliny gruczołów woskowych 12-18 dniowych pszczół woszczarek, znajdujących się w brzusznej części ich tułowia. Wynika to z tego, iż pszczoły robotnice nie mają zdolności do wytwarzania wosku natychmiast po wygryzieniu. Dopiero w miarę rozwoju poszczególnych ich narządów możliwym staje się działanie gruczołu woskowego oraz produkcja wosku. Wewnątrz gruczołu wosk ma płynną konsystencję,  jednak po zetknięciu się z powietrzem od razu twardnieje. Tak więc, pszczoły mają bardzo ograniczony czas na ukształtowanie kropli wosku w taki sposób, by stała się ona integralnym elementem plastra. Dlatego każda sekunda ma znaczenie. Aby wosk stał się bardziej plastyczny, podczas ugniatania pszczoły wzbogacają go o specjalne enzymy. Tempo budowy plastrów różni się w zależności od tego, czy w gnieździe jest matka oraz czy rodzina wymaga poszerzenia gniazda. Na szybkość tempa obudowy plastra duży wpływ ma również pogoda, siła rodziny, a także intensywność pożytku.

s5Węglowodany to podstawowy surowiec wytwarzania wosku. Do wyprodukowania 1kg wosku zużywano do 3,5 kg miodu. W sprzyjających warunkach w ciągu sezonu jedna rodzina pszczela jest w stanie wyprodukować do 3 kg wosku. Barwa wosku może być biała, jasnożółta, pomarańczową i nawet ciemnobrązowa. Wosk pszczeli zawiera mieszankę ponad 15 związków chemicznych, wśród których najwięcej jest estrów, występują również alkohole, wolne kwasy, węglowodory, jak również związki mineralne, barwniki oraz substancje aromatyczne, a nawet trochę propolisu pszczelego.

Przed odkryciem parafiny i stearyny świece były wykonywane głównie z pszczelego wosku i łoju zwierzęcego. Woskowe świece były dostępne wyłącznie dla wyższych sfer. Dopiero w XIX wieku zaczęto stopniowo wprowadzać świece parafinowe, które znane są nam do dziś. Nie wszyscy wiedzą, że jest to materiał silnie toksyczny i rakotwórczy. Parafinę otrzymuje się z ropy naftowej, ze smoły węgla brunatnego, smoły łupkowej lub w syntetyczny sposób. Spalanie świec parafinowych wydziela do atmosfery wiele toksycznych związków. Jednym z nich jest toluen, który jest szkodliwą i toksyczną substancją dla naszego układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego i rozrodczego! Toluen obniża także zdolność uczenia się. Kolejną substancją jest benzen, który zalicza się do substancji rakotwórczych. Badania wykazały, że sadza ze spalanych świec parafinowych jest tak samo niebezpieczna, jak bierne palenie. Może powodować wiele problemów – od bólu głowy, aż po raka płuc. Sytuację pogarszają zabarwiane świece z dodatkowymi aromatami. Zdecydowanie zdrowsze są świece z naturalnego wosku pszczelego.

s1Świeczki z prawdziwego wosku cieszą się dużą popularnością mimo, że ich wysoka cena znacząco się różni od ceny sztucznych świeczek zapachowych. Po pierwsze, świece z naturalnego wosku doceniane są nie tylko za ich ładny wygląd, niesamowity miodowy zapach i naturalność, jak również za emitowane ciepłe światło, dzięki czemu są gwarantem niezwykłej atmosfery w domu. Co więcej, świeca woskowa spala się bezdymowo, a wydzielane z jej płomienia ujemne jony oczyszczają powietrze.

Po drugie, świece z prawdziwego wosku stanowią cenny produkt o licznych właściwościach leczniczych. Jednak mało osób zdaje sobie z tego sprawę.

Przede wszystkim łagodzą dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych. Są skutecznym lekiem na choroby płuc, alergię oraz astmę. Normalizują ciśnienie krwi, podnoszą wydolność całego organizmu, zwiększają zdolność zapamiętywania.

Palenie świec woskowych potrafi zlikwidować zapach dymu tytoniowego. Unieszkodliwiają również działanie promieniowania pochodzącego od komputera czy innych urządzeń elektromagnetycznych.

Świece woskowe pozytywnie działają na oczyszczanie sfery duchowe, powodując przepływ dobrej energii, a także wyciszają emocje i uspokajają nerwy.

s3Będąc naturalnym dobrze tolerowanym przez skórę  produktem, wosk pszczeli jest bardzo ceniony w przemyśle farmaceutycznym. Leczy różnego rodzaju dolegliwości: katar sienny, dnę, różne choroby skóry, artretyzm oraz trudno gojące się rany.

W stomatologii  również znalazł swoje zastosowanie,  ponieważ jest używany do tworzenia modeli zębów.

Z przemyśle kosmetycznym  używa się do produkcji kremów do twarzy, pomadek, produktów do depilacji oraz produktów do stylizacji włosów, kredek, peelingów, pudrów oraz cieni do powiek.