Telus broni chińskiego Huawei

Rynek Top News sty 21, 2019 at 4:00 pm

zz telusJeden z największych operatorów GSM w Kanadzie, firma Telus, wydała oświadczenie, w którym zajmuje inne stanowisko niż to powszechnie obowiązujące, które jest w istocie wynikiem amerykańsko-chińskiego konfliktu gospodarczego.

Telus wsparł swojego chińskiego partnera. W memorandum podpisanym przez kierownictwo firmy, wysłanym do dziennika „The Globe & Mail”, czytamy:

„Huawei pozostaje realnym i godnym zaufania uczestnikiem kanadyjskiej przestrzeni telekomunikacyjnej, dostarczającym wiodących na całym świecie innowacji, kompleksowych środków bezpieczeństwa i regularnych aktualizacji oprogramowania.”

Oświadczenie o tyle nie dziwi, że Telus, chcąc wykroić dla siebie kawałek tortu 5G potrzebuje partnera, a tym może być właśnie Huawei, które dysponuje zaawansowaną strukturą sieciową. Oczywiście w kolejce do budowy sieci 5G staną także inne, m.in. amerykańskie firmy.

Kanada, która jest częścią sieci wywiadowczej Five Eyes wraz z Australią, Nową Zelandią, Wielką Brytanią i USA, wciąż przeprowadza audyt bezpieczeństwa przed wdrożeniem 5G, ale została poproszona przez Stany o pominięcie oferty Huawei przy budowaniu sieci nowej generacji.

zz telus2Australia i Nowa Zelandia już w w 2018 roku zabroniły swoim krajowym operatorom korzystania z elementów infrastruktury Huawei. Wielka Brytania oficjalnie nie zakazała używania sprzętu Huawei, ale trudno się dziwić, bo aktualnie Brytyjczycy mają poważniejsze problemy na głowie.

Konflikt chińsko-amerykański nie ominął także Polski, gdzie w ubiegły piątek kontrwywiad zatrzymał chińskiego szpiega w Warszawie.

W zeszłym tygodniu ambasador Chin w Kanadzie, Lu Shaye, ostrzegł, że blokowanie największego na świecie producenta sprzętu telekomunikacyjnego może wywołać reperkusje: – Zawsze mam obawy, że Kanada podejmie taką samą decyzję, jak USA, Australia i Nowa Zelandia. I uważam, że jest to niesprawiedliwe, ponieważ ich oskarżenia są bezpodstawne. 

Warto przypomnieć, że w Kanadzie zatrzymano Meng Wanzhou, dyrektor finansową Huawei, córkę założyciela i aktualnego CEO chińskiej firmy. Zdjęcia z zatrzymania „księżniczki Huawei” obiegły cały świat i stały się symbolem zaostrzenia relacji amerykańsko-chińskich.

Siedem tygodni po zatrzymaniu Meng, sąd na północy Chin zmienił wyrok dla obywatela Kanady, 36-letniego Roberta Lloyda Schellenberga. W 2016 roku został skazany na 15 lat więzienia za przemyt 222 kg metamfetaminy. Teraz sędziowie wrócili do sprawy i skazali go na karę śmierci. Dla obserwatorów jest oczywiste, że Schellenberg stał się kozłem ofiarnym.

Premier Justin Trudeau protestuje, a jego rząd rozpoczyna negocjacje. Sąd dał 10 dni na apelację.

Zatrzymano także dwóch innych Kanadyjczyków mieszkających na stałe w Chinach. Rząd w Ottawie domaga się ich uwolnienia. Aresztowani to były kanadyjski dyplomata Michael Kovrig, obecnie ekspert w think tanku International Crisis Group oraz Michael Spavor, konsultant mieszkający w Liaoning. Obaj mają stanowić zagrożenie dla chińskiego bezpieczeństwa narodowego.

Więcej - TUTAJ.