Sądowa kłótnia w rodzinie miliarderów

Lokalnie Top News sty 23, 2019 at 10:00 am
Prezes Magna International Inc. Frank Stronach (z prawej) i wiceprezes Belinda Stronach na dorocznym walnym zgromadzeniu spółki w Markham

Prezes Magna International Inc. Frank Stronach (z prawej) i wiceprezes Belinda Stronach na dorocznym walnym zgromadzeniu spółki w Markham

Belinda Stronach przeciwstawiła się swojemu ojcu pozywając go o miliony dolarów w odwecie na pozew ojca.

W swoim pozwie złożonym w Sądzie Najwyższym Ontario, Belinda Stronach twierdzi, że jej ojciec, Frank Stronach wydał między innymi bez jej zgody 33 miliony dolarów na kampanię polityczną w Austrii oraz na uregulowanie niezapłaconych podatków w tym kraju.

Frank Stronach, założyciel firmy produkującej części samochodowe Magna International Inc. w ubiegłym roku pozwał swoją córkę i inne osoby na sumę przeszło 500 milionów dolarów za rzekome złe zarządzanie majątkiem i funduszami powierniczymi rodziny. W pozwie twierdzi on, że jego córka i jej partner biznesowy Alon Ossip przywłaszczyli fundusze rodzinne dla swoich osobistych korzyści.

Spór koncentruje się na kontroli The Stronach Group, holdingu wielu firm działających w wielu dziedzinach – od produkcji części samochodowych poprzez wyścigi konne, budowę pól golfowych, a także rolnictwo.

W piśmie złożonym w sądzie w poniedziałek Belinda stwierdziła, że ​​musi interweniować, aby pokryć straty setek milionów dolarów wydanych na hodowlę bydła, pola golfowe i inne projekty.

“Przedsiębiorcze podejście Franka do biznesu ostatecznie nie odpowiadało wymaganiom rynku” – czytamy w oświadczeniu córki miliardera.

Zarówno Belinda, jak i Ossip wymieniają długą listę nieudanych przedsięwzięć Franka poza kluczowymi firmami samochodowymi takimi jak wydawanie czasopism, budowa ośrodka narciarskiego w Austrii, austriacki park tematyczny i produkcja napojów energetycznych.

Córka oskarża ojca, że ostatnio wydał setki milionów dolarów na farmę na Florydzie i ośrodek golfowy. Obie te inwestycje przyniosły straty przekraczające 100 milionów dolarów. Wydatki ojca obejmowały także stworzenie dwóch pomników Pegaza dla toru wyścigów konnych, których wstępny koszt oszacowano na 6 milionów dolarów, ale wzrósł on do 55 milionów.

Ogólnie rzecz biorąc, Belinda Stronach szacuje, że wydatki ojca i “nieuzasadnione decyzje biznesowe” zmniejszyły rodzinną wartość netto o około 800 milionów dolarów.

- Jego odmowa rezygnacji z nieudanych przedsięwzięć biznesowych stała się finansowo katastrofalna – powiedział partner Belindy, AlonOssip – Frank był w swoim czasie gigantem kanadyjskiego biznesu … Dzisiaj, mając 86 lat, biznesowy osąd Franka wcale nie jest taki, jaki był kiedyś.