Ambasador Kanady w Chinach odwołany

Kanada Top News sty 27, 2019 at 12:30 pm
John McCallum przemawia w ONZ w 2016 r. jako kanadyjski minister imigracji. W 2017 r. został ambasadorem w Chinach

John McCallum przemawia w ONZ w 2016 r. jako kanadyjski minister imigracji. W 2017 r. został ambasadorem w Chinach

Premier Trudeau odwołał ambasadora Kanady w Chinach. Poszło o jego wypowiedzi o Huawei, gdy powiedział, że byłoby “wspaniałe”, gdyby USA wycofały się z planów ekstradycji pracownika wysokiego szczebla firmy Huawei…

- Wczoraj wieczorem poprosiłem Johna McCalluma o rezygnację ze stanowiska ambasadora Kanady w Chinach i ją przyjąłem – oświadczył premier Justin Trudeau

Trudeau nie podał w oświadczeniu, z jakiego powodu poprosił o rezygnację

Eksperci zwracają uwagę, że na przełomie stycznia i lutego upływa termin, w którym USA są zobowiązane dostarczyć Kanadzie dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku ekstradycyjnego Meng Wanzhou, zatrzymanej na początku grudnia ub.r. wiceprezes Huawei

Dziennik „The Globe and Mail” informował, że amerykańskie władze zamierzają napisać we wniosku ekstradycyjnym, iż Meng popełniła oszustwo, wprowadzając w błąd banki co do zaangażowania Huawei w Iranie. Portal CBC cytował mail z amerykańskiego resortu sprawiedliwości, że USA „dotrzymają wszystkich terminów”.

Meng Wanzhou

Meng Wanzhou

Reuters podawał na początku stycznia, że wniosek ekstradycyjny Meng ma dotyczyć związków Huawei ze Skycom Tech Co. Ltd w Teheranie i właścicielem tejże firmy, Canicula Holdings Ltd., holdingiem zarejestrowany na Mauritiusie.

Wcześniej we wtorek Chiny zażądały, by USA zrezygnowały z wnioskowania o ekstradycję Meng z Kanady. Również we wtorek dziennik „The Vancouver Sun” pisał, że Meng, która przebywa na wolności za kaucją, ma dodatkowy paszport dostępny tylko chińskim elitom. Wcześniej – informował dziennik – amerykańskie władze wiedziały o siedmiu innych paszportach Meng.

Kanadyjskie media obszernie relacjonowały oświadczenie ambasadora Kanady w Chinach, Johna McCalluma, podczas spotkania z chińskojęzycznymi mediami w Markham w Ontario. – Sądzę, że ma ona (Meng) kilka silnych argumentów, które może przedstawić sędziemu – powiedział.

zz trudeauKonserwatywna opozycja wezwała premiera Justina Trudeau do zdymisjonowania ambasadora. Jednak część ekspertów zwracała w mediach uwagę, że McCallum jest doświadczonym politykiem, z wcześniejszą bogatą karierą uniwersytecką. Był m.in. ministrem obrony narodowej i ministrem ds. imigracji, był też w przeszłości głównym ekonomistą największego kanadyjskiego banku – Royal Bank of Canada. W komentarzach podkreślano, że McCallum nie mógł wypowiadać się przypadkowo.

Jak podsumowywał „The Globe and Mail”: „ambasador McCallum budzi zdziwienie w Kanadzie, ale z zadowoleniem słuchają go Chiny”.

Trudeau powiedział w czwartek, że rząd koncentruje się na pomocy dla dwóch Kanadyjczyków zatrzymanych w Chinach i nie sądzi, by wymiana ambasadora miała w tym pomóc. Chodzi o aresztowanych w Chinach, wkrótce po zatrzymaniu Meng, Michaela Kovriga i Michaela Spavora.

W czwartek po południu McCallum opublikował oświadczenie, w którym podkreślił, że użył niewłaściwego sformułowania. “Żałuję, że moja wypowiedź związana z procedurami prawnymi dotyczącymi pani Meng stała się przyczyną zamieszania. Źle się wyraziłem. Nie odzwierciedla ta wypowiedź wiernie mojego stanowiska w tej sprawie. Jak zawsze jasno informował rząd – nie ma żadnej politycznej interwencji w tym dossier (…) Zasady państwa prawa są podstawą we wszystkich wolnych społeczeństwach, a my będziemy bronić tej zasady i dbać, by była ona szanowana” – napisał.

W sporze między Kanadą a Chinami, zdecydowane poparcie dla Kanady wyraziły USA, Unia Europejska, Australia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Estonia, Holandia, Litwa i Łotwa.

Spór nie będzie miał łatwego rozwiązania.

W czwartek rząd Kanady informował, że przeznaczy 40 mln dolarów na współpracę z Nokią nad technologią 5G dla sieci komórkowych. Będą to środki na prace w centrum badawczym Nokii na terenie Kanady.

Huawei jest jedną z firm oferujących 5G, ale część krajów zakazała kupowania sprzętu Huawei. W Kanadzie dwie firmy – Bell i Telus używają sprzętu Huawei dla swoich sieci światłowodowych, a rząd federalny nie wydał jeszcze ostatecznej opinii o Huawei i chińskiej wersji technologii 5G.

Kanadyjskie media zwracają uwagę na szeroki wymiar sprawy Meng. Jeden z autorów portalu Huffingtonpost.ca wskazywał jak np. używanie chińskiego komunikatora WeChat przez chińsko-kanadyjskich polityków wpływa na antagonizowanie chińskiej społeczności w Kanadzie. Chiński WeChat publikuje wiele fake newsów. Jednak o ile łatwo jest dokonać weryfikacji faktów podawanych w angielskojęzycznych, czy francuskojęzycznych mediach, to weryfikowanie chińskiego kontentu jest znacznie trudniejsze.

Jak w redakcyjnym komentarzu podkreślał „The Globe and Mail”, w sprawie Meng nie chodzi tylko o Kanadę. „Chodzi o determinację Pekinu w kwestii zmiany światowego porządku na swoją korzyść”. „Komunistyczna Partia Chin oficjalnie zakazała “błędnych zachodnich poglądów” takich jak rządy prawa i niezależność sądów (…) Spór w sprawie Meng pokazał światu prawdziwą twarz reżimu rządzącego Chinami” – napisał dziennik.

(PAP)