Rosyjskie bombowce coraz bliżej

Kanada Top News sty 27, 2019 at 4:00 pm
Rosyjski bombowiec strategiczny Tu-160 Blackjack

Rosyjski bombowiec strategiczny Tu-160 Blackjack

Kanadyjskie i amerykańskie myśliwce poderwano w celu przejęcia dwóch rosyjskich bombowców, które odbywały lot w bezpośredniej odległości od brzegów zachodniej Alaski.

Władze wojskowe twierdzą, że dwa amerykańskie myśliwce F-22 i dwa kanadyjskie CF-18 zostały zmuszone do eskortowania rosyjskich bombowców, które leciały w pobliżu wybrzeża.

Północnoamerykańskie Dowództwo Obrony Przestrzeni Powietrznej (NORAD) twierdzi, że zidentyfikowano rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 Blackjack, które wkroczyły w sobotę rano w obszar patrolowany przez Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne RCAF. Nie doszło do konfliktu z użyciem broni.

Kanadyjski CF-18

Kanadyjski CF-18

Takie incydenty odbywały się już wcześniej, czasem z udziałem bombowców w asyście rosyjskich myśliwców.

NORAD wykorzystuje radary, satelity i samoloty myśliwskie do patrolowania nieba i monitorowania samolotów wchodzących w amerykańską lub kanadyjską przestrzeń powietrzną.

- Głównym priorytetem NORAD jest ochrona Kanady i Stanów Zjednoczonych. Nasza zdolność do obrony zaczyna się od skutecznego wykrywania, śledzenia i pozytywnego identyfikowania samolotów zbliżających się do amerykańskiej i kanadyjskiej przestrzeni powietrznej – powiedział generał Terrence J. O’Shaughnessy, dowódca NORAD.

Więcej - TUTAJ