Kanadyjczyk aresztowany za próbę sprzeniewierzenia 375 mln

Kanada Top News sty 28, 2019 at 4:00 pm

zz makauObywatel Kanady, 61-letni emeryt o nazwisku Leao, pochodzący z Chin, został aresztowany w Makau, specjalnym regionie administracyjnym na południu Chin, znanym z licznych kasyn.

Jest podejrzany o próbę przekazania ok. 375 mln dol. kanadyjskich. z konta pewnej firmy za pomocą fałszywych dokumentów – poinformowała gazeta “Macau Daily”, powołując się na źródła w policji.

Podejrzany “liczył, że przetransferuje miliony z konta firmy z branży rozrywkowej na konto firmy w Hongkongu” – mówił na konferencji prasowej rzecznik policji Leng Kam Lun. Ale “bank zauważył, że podpis w zleceniu przeniesienia różni się nieco od podpisu związanego z rachunkiem bankowym”.

Władze nie chciały podać ani nazwy firmy, ani nazwy banku, zaangażowanych w sprawę. Mężczyzna został aresztowany na granicy, gdy próbował opuścić Makau.

Screen Shot 2019-01-28 at 10.50.51Konsulat Kanady w Hongkongu, który zajmuje się sprawami Makau, nie odpowiedział na prośby o komentarz. Makau to największy raj dla hazardzistów na świecie, z przychodami pięciokrotnie wyższymi niż amerykańskie Las Vegas. Większość graczy to obywatele Chin.

Do zatrzymania 61-latka doszło w sytuacji, gdy Pekin i Ottawa są w pełni kryzysu dyplomatycznego od czasu aresztowania na początku grudnia w Vancouver, na wniosek USA, Meng Wanzhou – dyrektor finansowej chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei.

Krótko po tym chińskie władze zatrzymały dwóch obywateli Kanady, co jest powszechnie postrzegane na Zachodzie jako działania odwetowe.

Więcej - TUTAJ.