Nokia dostała zgodę na budowę sieci 5G

Rynek Top News sty 28, 2019 at 12:30 pm

zz 5gPodczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos kanadyjski minister innowacji, nauki i rozwoju Navdeep Bains ogłosił podpisanie współpracy z fińską Nokią. Kontrakt dotyczy rozwoju sieci 5G i opiewa na kwotę 40 milionów dolarów.

W ciągu najbliższych kilku lat rząd Kanady wyda też na inne projekty realizowane przez Nokię ponad 215 milionów dolarów.

Obecnie rozbudową sieci 5G w Kanadzie zajmuje się Huawei. Jednak po aresztowaniu wiceprezes chińskiego producenta pod znakiem zapytania stoi współpraca z kanadyjskim rządem.

W efekcie głównym wygranym okazuje się fińska Nokia, która może zastąpić Huawei w rozbudowie infrastruktury potrzebnej do uruchomienia sieci 5G. Niektórzy, jak np. Vodafone, zakończyli ze stosowaniem sprzętu Huawei.

zz huaW grudniu doszło do aresztowania w Kanadzie CFO Huawei, Meng Wanzhou, która jest również córką założyciela całej firmy. Zatrzymano ją, ponieważ była również w zarządzie Skycomu z Hong Kongu, który prowadził biznes z Iranem, a z uwagi na to, że Huawei negocjuje z amerykańskimi bankami, uznano, że doszło do złamania sankcji USA wobec Iranu. Teraz natomiast ma dojść do jej ekstradycji do Stanów.

Tu głos zabrał John McCallum, ambasador Kanady w Chinach. Powiedział on, że aresztowana ma kilka mocnych argumentów przemawiających przeciwko ekstradycji przed rozpoczęciem procesu i że gdyby USA zrezygnowały ze swojego żądania, byłoby to świetne dla Kanady. To spowodowało, że premier Kanady, Justin Trudeau, przyjął rezygnację McCalluma ze stanowiska, ale to nadal nie poprawia relacji z Państwem Środka. Po aresztowaniu Wanzhou, w Chinach zatrzymano dwóch Kanadyjczyków, więc oko za oko, ząb za ząb.

Oliwy do ognia dolewa fakt, że ekstradycja CFO Huawei ma odbyć się do 30 stycznia.

zz nokiaSytuacja Huawei na rynku telekomunikacyjnym nie należy do najlepszych. Ciągle posądzana o szpiegostwo firma walczy o swoje dobre imię, ale w sumie to niewiele zmienia w starciu z kolejnymi firmami i państwami. W zasadzie teraz mamy już do czynienia z efektem domina – kolejni partnerzy uznają obawy niektórych wywiadów czy urzędów za słuszne i podejmują adekwatne do tego kroki. Na terenie USA już ich wykluczono z jakichkolwiek przetargów, podobnie w pozostałych państwach Sojuszu Pięciorga Oczu, które walczą z chińską ofensywą.

5G to technologia mobilna piątej generacji,  standard sieci komórkowej, następca 4G. M. in. musi zapewniać przepływność do 20 Gb/s w łączu do terminala („w dół”) i do 10 Gb/s „w górę”. Sieć umożliwia oferowanie wyspecjalizowanych sieci wirtualnych (“network slice”). W tym roku na rynku mają się pojawić pierwsze komercyjne smartfony obsługujące standard 5G.

Więcej - TUTAJ.