Asia Bibi uniewinniona, przyjedzie do Kanady

Kanada Top News sty 29, 2019 at 4:00 pm
Asia Bibi wysłuchuje wyroku sądu przebywając w więzieniu w pobliżu Lahore

Asia Bibi wysłuchuje wyroku sądu przebywając w więzieniu w pobliżu Lahore

Trybunał Najwyższy Pakistanu w trakcie błyskawicznego posiedzenia uznał, że nie ma żadnych podstaw prawnych do wznowienia procesu oraz odrzucił wniosek islamistów, którzy żądali ukarania Asi Bibi za tzw. bluźnierstwo. Dzięki tej decyzji Pakistanka może wraz z rodziną opuścić Pakistan i przybyć do Kanady.  

Trybunał Najwyższy w Islamabadzie potwierdził wyrok z października 2018 roku, według którego kobieta jest niewinna i nie ma żadnych przeszkód, by opuścić Pakistan. Posiedzenie trybunału odbyło się przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Wciąż istnieją obawy, że orzeczenie sądu spotka się z niezrozumieniem radykalnych środowisk i wywoła kolejną falę protestów.

48-letnia Asia Bibi została skazana w 2010 roku na śmierć przez powieszenie za bluźnierstwo – rzekomo miała obrazić Mahometa.

Spędziła w więzieniu ponad 9 lat. W październiku uniewinniono ją i opuściła więzienie w Multanie. Nie był to jednak kres gehenny, jaką chrześcijanka przeżywała w swoim kraju. Życie jej oraz członków jej rodziny wciąż pozostawało zagrożone. Fala protestów islamistów spowodowała, że władze pakistańskie zostały zmuszone do rewizji wyroku.

Cała rodzina Asi Bibi otrzymywała pogróżki, usiłowano dokonywać zamachu na ich życie (podpalono dom, w którym ukrywały się jej córki), wielokrotnie musiała zmieniać miejsce zamieszkania. Z kolei sama Bibi była w tym czasie pod nieustanną ochroną rządu oraz przebywała w odosobnieniu.

zz asia2

Pakistanka wraz z bliskimi znajdzie schronienie w Kanadzie, która zagwarantowała rodzinie azyl polityczny. Przebywają tu już dwie córki Asii Bibi – 18-letnia Eisham oraz niepełnosprawna Esha. Udało im się uciec z Pakistanu dzięki pomocy premiera Justina Trudeau, który zadeklarował wsparcie rodziny już w listopadzie 2018 roku.

Choć od tego czasu sytuacja ulegała wielu komplikacjom, Trudeau nie wycofał się ze swoich obietnic i deklaruje, że rodzina Bibi znajdzie wsparcie wśród licznej diaspory pakistańskiej zamieszkującej GTA.

Więcej - TUTAJ.

PAKISTAN-RELIGION-POLITICS-DEMO zz asia3