Skazany w Chinach na karę śmierci sam pisze apelację

Kanada Top News sty 29, 2019 at 12:30 pm

zz hua11Przekazanie Kanadzie przez USA formalnego wniosku o ekstradycję wiceprezes Huawei Meng Wanzhou to także kolejny etap losów trzech Kanadyjczyków zatrzymanych w Chinach. Skazany na karę śmierci złożył w wczoraj apelację od wyroku.

Ministerstwo sprawiedliwości USA przedstawiło Huawei oraz jej wiceprezes Meng Wanzhou 13 zarzutów, związanych z łamaniem amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi oraz dotyczących licznych oszustw, w tym bankowych, elektronicznych i kradzieży technologii.

Meng zatrzymano 1 grudnia w Kanadzie na wniosek władz amerykańskich; została zwolniona za kaucją i przebywa w swoim domu w Vancouver. Jak powiedział na konferencji prasowej pełniący obowiązki prokuratora generalnego USA Matthew Whitaker, USA starają się o ekstradycję Meng i przekażą Kanadzie formalny wniosek do środy, 30 stycznia br. Tydzień temu Chiny zażądały, by USA zrezygnowały z wnioskowania o ekstradycję Meng z Kanady.

zz hua13

Meng Wanzhou

Reprezentujący Meng Wanzhou adwokat Reid Weingarten z kancelarii Steptoe & Johnson wskazał na “skomplikowane relacje amerykański chińskie” i ocenił, że jego klientka “nie powinna być ich zakładniczką”.

- Pani Meng jest etyczną i honorową businesswoman, która nie spędziła sekundy swojego życia na próbach złamania jakichkolwiek amerykańskich przepisów prawa, w tym sankcji na Iran – powiedział Weingarten.

Po aresztowaniu Meng chińskie władze zagroziły Kanadzie “poważnymi konsekwencjami”, jeśli nie zostanie ona natychmiast uwolniona. Kilka dni po jej zatrzymaniu, w Chinach aresztowano byłego dyplomatę Michaela Kovriga i przedsiębiorcę Michaela Stavora, Kanadyjczyków podejrzanych o “działalność zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu Chin”. Chiński sąd podwyższył również niedawno innemu Kanadyjczykowi Robertowi Schellenbergowi wyrok za przemyt narkotyków z 15 lat więzienia na karę śmierci. Rząd Kanady zwrócił się już do Chin o ułaskawienie Schellenberga.

Robertowi Schellenberg

Robert Schellenberg

Schellenberg złożył apelację od wyroku. Korzystając z porad swojego chińskiego prawnika, sam napisał list w sprawie apelacji, co w Chinach jest rzeczą niezwykłą. Nie wiadomo, jak długo zajmie rozpatrzenie apelacji. Cytowany przez dziennik rzecznik prasowy chińskiego MSZ powiedział, że “podstawą działania Chin jest praworządność”.

Pojęcia praworządności i państwa prawa powracają w trwającym od grudnia ub.r. dyplomatycznym sporze między Kanadą a Chinami. Kanada ustawicznie odwołuje się do zasady praworządności i wyraża swoje zaniepokojenie losem Kanadyjczyków, natomiast Chiny powracają do wypowiedzi na temat suwerenności swoich decyzji. Media kanadyjskie zwracały uwagę, że pojęcie praworządności, tak jak jest ono rozumiane w zachodnich demokracjach, ma inne znaczenie w komunistycznych Chinach.

W wielu krajach rośnie nieufność wobec koncernu Huawei, który jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei temu zaprzecza.

Założycielem istniejącej od 1987 r. firmy Huawei jest Ren Zhengfei, ojciec Meng Wangzhou. Według amerykańskich prokuratorów wartość jego majątku wynosi 3,2 mld USD i jest on 83 na liście najbogatszych ludzi na świecie. Ren Zhengfei był w przeszłości inżynierem pracującym dla chińskiego wojska.

zz hua12Kanada nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie dopuszczenia Huawei do działania na krajowym rynku technologii 5G, ale rząd poinformował już, że zainwestuje 40 mln dol. we współpracę z fińską Nokią, a prace badawcze będą prowadzone na terenie Kanady. Kilka dni wcześniej minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale powiedział, że Kanada nie będzie narażać swojego bezpieczeństwa, rozważając opcje wyboru dostawcy technologii 5G.

Huawei jest na cenzurowanym w wielu krajach. Utrzymujące się od dłuższego czasu podejrzenia o współpracę chińskiego koncernu ze służbami Chińskiej Republiki Ludowej wystarcza, aby kolejne kraje kładły na szali miliardowe kontrakty ze spółką technologiczną i zrywały współpracę z tą firmą.

Takie kroki podjęły przede wszystkim Stany Zjednoczone, które wyrugowały Huawei również z administracji publicznej. Ofertę współpracy odrzucił też rząd Nowej Zelandii i Australii. Poważne zastrzeżenia ma również Japonia.

Obawy przed inwigilacją chińskich służb rozlewają się po niemal całym Zachodzie. Szpiegów z Pekinu obawiają się Niemcy, Francja i Czechy. Choć żaden z krajów nie przedstawił jak dotąd twardych dowodów na powiązania Huawei z agencją wywiadu, to rzucany raz po raz cień podejrzeń wystarczy.

zz hua17Huawei ma także problemy w Polsce. Na początku roku ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa dwie osoby – byłego dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce oraz Piotra D., niegdyś oficera ABW.

W poniedziałek “The New York Times” napisał, że Waszyngton naciskał na polski rząd, aby zakazał chińskiemu koncernowi Huawei budowy sieci łączności 5G. Ma to być warunek utworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce.

Z ustaleń nowojorskiego dziennika wynika, że urzędnicy prezydenta Donalda Trumpa wprost sugerowali polskiej stronie zależność między budową sieci piątej generacji przez Huawei a rozmieszczeniem wojsk amerykańskich nad Wisłą. Dotyczy to też stałej bazy, nazywanej “Fort Trump” – podaje “The New York Times”.

Gazeta podkreśla, że amerykańskie władze traktują działania chińskiego koncernu w Europie jako element nowego wyścigu zbrojeń. Ma on obejmować nie tylko konwencjonalną broń, ale także właśnie rozwój technologii, co administracja Trumpa uznaje za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.