Cofający się lód odsłonił tereny zakryte przez 115 tysięcy lat

Kanada Top News sty 30, 2019 at 12:30 pm

zz baffin2Skalisty krajobraz, który możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach w kanadyjskiej Arktyce prawdopodobnie był po raz ostatni widoczny w okresie tzw. interglacjału eemskiego. Wtedy to średnie temperatury były o ok. 2 stopnie Celsjusza wyższe niż obecnie, a poziom mórz i oceanów – wyższy o ok. 9 metrów. 

Simon Pendleton z University of Boulder Colorado i jego współpracownicy natrafili na te obszary podczas pobierania próbek na Wyspie Baffina w Nunavut. Wyspa otoczona jest fiordami, ale jej wnętrze jest zdominowane przez wysokie, stosunkowo płaskie równiny tundrowe. Te równiny tundry pokryte są cienkimi warstwami lodu. Ponieważ krajobraz jest tak płaski, czapy lodowe nie płyną i nie ślizgają się jak typowe lodowce. Zamiast tego są względnie nieruchome i zachowują się niczym szklana gablota w muzeum.

Próbki roślinności sprzed tysiący lat, odkrytej na Wyspie Baffina

Badacze przy próbkach roślinności sprzed tysięcy lat, odkrytej na Wyspie Baffina

To, co się zachowało, obejmuje arktyczne rośliny i mchy. Kiedy lód topnieje, eksponuje tę starą, delikatną roślinność. Jeśli naukowcy dotrą do nich odpowiednio szybko, mogą użyć datowania radiowęglowego, aby określić wiek tych organizmów.

Łącznie badacze pobrali 124 próbki z 30 różnych miejsc na Wyspie Baffina. Wszystkie stanowiska znajdowały się w odległości około 1 metra od krawędzi obecnej pokrywy lodowej.

zz baffin3

Niestety, datowanie radiowęglowe pozwala cofnąć się maksymalnie o „jedyne” 40 000 lat. Autorzy badania przypuszczają jednak, że rośliny są znacznie starsze i oceniają, iż mogą mieć nawet 115.000 lat.

Więcej - TUTAJ.