Dlaczego Trudeau unika Putina?

Kanada Top News sty 31, 2019 at 12:30 pm
Jocelyn Coulon

Jocelyn Coulon

Były doradca ministra spraw zagranicznych Kanady (w latach 2016-2017) Jocelyn Coulon z Uniwersytetu Montrealskiego oskarżył premiera Justina Trudeau o fiasko kanadyjskiej dyplomacji. 

W wywiadzie dla “Sputnika France” (francuskiej agendy rosyjskiej agencji informacyjnej o międzynarodowym zasięgu) Coulon wyjaśnia, jak Kanada doprowadziła do zepsucia relacji z czterema największymi światowymi mocarstwami jednocześnie: USA, Chinami, Indiami i Rosją.

- Justin Trudeau nie rozumie dynamiki rozwoju sytuacji na arenie międzynarodowej (…) Kanadyjski rząd nie zdołał zrozumieć sytuacji powstałej na świecie. (…) Od czterech lat rząd sprawuje władzę. Wybory odbędą się w październiku. Na chwilę obecną można stwierdzić, że niezależnie od tego, kto jest temu winien, kanadyjski rząd ma napięte albo bardzo złe stosunki z czterema światowymi mocarstwami: Rosją, Chinami, Indiami i USA. Justin Trudeau ignoruje poważne problemy międzynarodowe, co kłóci się z tworzonym przezeń obrazem. Trudeau wysyła innym krajom pozytywne komunikaty, gdy tymczasem nie jest w stanie słów przekuć w czyn. Sam tylko wizerunek nie wystarcza do tego, by cieszyć się wpływami na świecie - mówił Jocelyn Coulon, który jest pisarzem, publicystą i ekspertem w sprawach polityki międzynarodowej. W 2007 roku próbował sił w wyborach z ramienia Partii Liberalnej, ale przegrał z kandydatem NDP.

- Można odnieść wrażenie, że rząd nie zdaje sobie sprawy z tego, że sytuacja na świecie uległa radykalnej zmianie i że należy wykazywać się uwagą i subtelnością, żeby orientować się w tym nowym świecie. Błędy brzemienne są w poważne następstwa w stosunkach czy to z Chinami, Indiami, czy USA. Nasze stosunki z Rosją także nie przemawiają na naszą korzyść, mając na uwadze ważność, jaką uzyskają z czasem Ocean i terytoria arktyczne — podkreślił rozmówca “Sputnika”.

Dodał, że Kanada znajduje się w niebywałej sytuacji w sferze dyplomacji, a “nieczęsto w naszej historii odnajdywaliśmy się w takiej sytuacji, nie mówiąc już o złych stosunkach ze światem arabskim i pełnym braku zainteresowania Afryką ze strony Kanady.

Co się tyczy stosunków między Kanadą i Indiami, to, jak mówi Jocelyn Coulon, nie pomogła im wyjść z impasu nieudana wizyta Trudeau w tym kraju. Rzadko spotyka się tak trudne stosunki między dwoma państwami będącymi członkami Towarzystwa Brytyjskiego. Indii nie urządza obecność czterech ministrów Sikhów w rządzie Trudeau, bo Sikhowie i Pendżab to w dalszym ciągu delikatny problem Indii.

Przypomnijmy, że w czasie wizyty w Indiach w 2018 roku otoczenie Justina Trudeau zaprosiło sikhijskiego ekstremistę do wzięcia udziału w jednej z oficjalnych imprez. To dyplomatyczne uchybienie nie uszło uwadze władz Indii.

- Wiadomo, jak bardzo delikatny jest problem Sikhów w Indiach, otoczenie premiera postąpiło wielce nierozważnie. Stosunki między Kanadą i Indiami znajdują się w stanie stagnacji. Wątpię, czy pan Trudeau znów odwiedzi Indie i nie jest pewny, czy premier Indii goreje pragnieniem złożenia wizyty w Kanadzie (…) Wyżej wspomniana wizyta miała destrukcyjne następstwa w sensie ekonomicznym i politycznym – powiedział Coulon.

Jego zdaniem, politykę Kanady względem Rosji dyktuje obecnie ukraińska wspólnota w tym kraju.

- Partie polityczne Kanady spoglądają w stronę milionów Kanadyjczyków ukraińskiego pochodzenia głosujących na wyborach i to w znacznym stopniu determinuje nasz stosunek do Ukrainy i Rosji. Wszyscy starają się podtrzymywać stosunki z Rosją. Macron na przykład był dwukrotnie z wizytą w Rosji. On nie boi się tam pojechać i uścisnąć dłoni Putinowi, tak jak Trump i włoski premier Giuseppe Conte. A kanadyjski premier nie może się zdecydować na spotkanie z Putinem. Nie należy zapominać, że Kanada ma tylko dwóch sąsiadów wśród największych mocarstw światowych: USA i Rosję – powiedział Coulon.

Wyraził też obawę, że z powodu licznych dyplomatycznych błędów Kanada może utracić szansę bycia wybraną do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Więcej - TUTAJ.