Parlament w Ottawie zganił Netflixa

Kanada Top News luty 1, 2019 at 12:30 pm

Screen Shot 2019-02-01 at 09.53.49Parlament Kanady domaga się usunięcia materiałów z katastrofy kolejowej użytych w swoim postapokaliptycznym filmie Netlixa “Bird Box”. Wykorzystano w nim nagrania z katastrofy kolejowej w quebeckim Lac-Mégantic.

Mimo że od premiery horroru Netflixa “Bird Box” z Sandrą Bullock w roli głównej, minęło już trochę czasu, nie ustają kontrowersje wokół jednego z fragmentów filmu. W jednej ze scen znajdujących się na początku produkcji, pojawiają się fragmenty nagrań pochodzących z prawdziwych katastrof. Jedna z nich miała miejsce w 2013 roku. Chodzi o głośną katastrofę kolejową w Lac-Mégantic, w której zginęło 47 osób. Burmistrz miasta Julie Morin skrytykowała platformę streamingową za wykorzystanie nagrań w filmie i domagała się ich usunięcia.

Przedstawiciele Netflixa argumentowali swoją decyzję tym, że nagranie zostało znalezione w bazie danych i użyte bez wiedzy na temat jego pochodzenia. Teraz jednak sprawa nabrała poważniejszego tonu.

Kanadyjscy parlamentarzyści dołączyli się do apelu Morin. Posłowie głosowali za tym, by Netflix usunął wszystkie obrazy z tragedii Lac-Megantic, bo dla wielu osób będzie przywracał tragiczne wspomnienia. Netflix przeprosił, ale odmówił usunięcia zdjęć twierdząc, że licencjonował materiał wideo od dostawcy usług stockowych, firmy Pond 5.

Posłowie  uważają również, że Netflix powinien wypłacić odszkodowanie członkom ofiar katastrofy kolejowej w Lac-Mégantic. Pierre Nantel – poseł w Izbie Gmin – zabrał głos w tej sprawie: - Wiemy, że ludzie będą oglądać ten film i ponownie pojawią się nagrania z prawdziwej katastrofy. Ludzie w Lac-Mégantic, którzy zobaczyli swoje płonące miasto, mogli sobie wyobrażać siebie i członków ich rodzin, biorących udział w tym wypadku.

Carrie Mudd z Peacock Alley Entertainment twierdzi, że podjęła wszelkie kroki, by usunąć nagranie z filmu. Jednak Netflix twierdzi, że jest to niemożliwe.

Przedstawiciele serwisu rozumieją frustrację i smutek wynikający z użycia materiału pochodzącego z prawdziwej tragedii, ale nie mogą zmienić zawartości produkcji, która już została opublikowana.

Na razie nie wiadomo, jak potoczą się dalsze losy sprawy. Prawdopodobnie Netflix będzie zmuszony wypłacić odszkodowania osobom, które były bezpośrednio dotknięte katastrofą w Lac-Mégantic, pokrzywdzonym wykorzystaniem nagrania z tego zdarzenia.

Do tragicznego wydarzenia doszło 6 lipca 2013 roku. Pociąg wiozący ropę naftową wykoleił się, powodując śmierć 47 osób. Była to największa katastrofa kolejowa w Kanadzie od 1864 roku i największy wypadek kolejowy od 1989 roku w Ameryce Północnej.

Wykolejenie się pociągu doprowadziło do pożaru w centrum Lac-Mégantic. Spłonęło około 30 obiektów m.in. domy mieszkalne, kilka punktów usługowych i budynków użyteczności publicznej.

Afera z wykorzystaniem nagrań z katastrofy to nie jedyne kontrowersje wokół “Nie otwieraj oczu”.

Po premierze filmu w sieci rozpoczęła się internetowa moda na tak zwany Bird Box Challenge, polegający na wykonywaniu czynności z życia codziennego z zawiązanymi oczami. Wielu uczestników zabawy ryzykowało zdrowie lub życie. Bird Box Challenge został oficjalnie potępiony przez Netflix.