Groundhog Day: będzie wczesna wiosna

Kanada Top News luty 2, 2019 at 12:30 pm
Świszcz Wiarton Willie oraz burmistrz Wiarton - Janice Jackson i premier Ontario Doug Ford

Świszcz Wiarton Willie oraz burmistrz Wiarton – Janice Jackson i premier Ontario Doug Ford

Dwa świszcze – ontaryjski i pensylwański – zapowiedziały dziś szybkie nadejście wiosny.

Najpierw najsłynniejszy amerykański świszcz Phil (świstak nie jest poprawną nazwą) w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii wyszedł o świcie z norki i nie zobaczył swojego cienia. Zwiastuje to szybkie nadejście wiosny.

W jego ślady poszedł Wiarton Willie z miejscowości Wiarton w Ontario. Podczas jego “wróżby” w Wiarton obecny był nawet premier Ontario Doug Ford.

Niestety, innego zdania był Subenacadie Sam z Nowej Szkocji, który przepowiedział jeszcze 6 tygodni ostrej zimy. Ale może tylko tam?

Mimo minusowych temperatur, jak co roku setki osób zgromadziły się w Punxsutawney i w niewiele mniej w Wiarton, by na własne oczy zobaczyć prognozę świszczy.

Legenda – podobno celtycka – głosi, że jeśli świstak zobaczy swój cień 2 lutego, czeka nas jeszcze długa zima; jeśli cienia nie będzie – wkrótce przyjdzie wiosna.

Wiarton Willie IV

Wiarton Willie IV

Tradycja jest długa. Po raz pierwszy przodek Phila ogłosił swoją prognozę w latach 80. XIX wieku. Za każdym razem rytuał wygląda tak samo: Phil wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler’s Knob, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną.

Tradycja ontaryjskich świszczy-przepowiadaczy z Wiarton sięga jeszcze lat 50. W 1999 roku świszcz Willie zdechł na dwa dni przed przepowiednią. W tej chwili służy tam Wiarton Willie IV.

Prognoza amerykańskiego Phila to dobra wiadomość dla Stanów Zjednoczonych, zmagających się od kilku dni z falą arktycznych mrozów. W czwartek, kiedy było najzimniej, co najmniej 11 stanów odnotowało większe mrozy niż na północy Alaski. W związku z falą mrozów w tym tygodniu zmarły 23 osoby.

Phil stał się znany na całym świecie dzięki filmowi “Groundhog Day” (1993 r.) z Billem Murrayem i Andie MacDowell.

Według kanadyjskiego klimatologa Davida Phillipsa, prognozy świszczy sparawdzały się dotąd tylko na 37%.