Giełda kryptowalut winna 250 mln swoim klientom

Rynek Top News luty 4, 2019 at 4:00 pm

zz bitcoin2Klienci kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX od ponad kilku miesięcy nie mogą wypłacić swoich środków. Giełda jest winna im około 250 mln dolarów kanadyjskich i nie wydaje się, aby zwróciła te środki. 

Władze giełdy twierdzą, iż nie mogą odnaleźć haseł do zimnych portfeli, w których trzymane były środki klientów. Ponadto w grudniu ubiegłego roku, zmarł prezes i założyciel giełdy, Gerald Cotten. Giełda ogłosiła w najnowszym oświadczeniu, iż złożyła do Sądu Najwyższego w Nowej Szkocji wniosek o ochronę przed wierzycielami.

Strona giełdy informuje jedynie o rozpoczęciu postępowania sądowego, a dostęp do portfeli kryptowalutowych został uniemożliwiony. Rozprawa sądowa będzie mieć miejsce 5 lutego w Nowej Szkocji.

Z pomocą sądu, giełda zamierza rozwiązać istotne problemy finansowe, które wpłynęły na zdolność obsługi klientów. Sąd zwrócił się z prośbą o wyznaczenie podmiotu monitorującego, aby pełnił funkcje doradczo-opiniodawcze. Wyznaczano przedsiębiorstwo Ernst & Young jako niezależną stronę trzecią, która będzie nadzorować cały przebieg postępowania.

zz bitcoinKontrowersyjna giełda była powiązana z bankiem CIBC, który zamroził fundusze QuadrigaCX, gdyż firma nie była w stanie zweryfikować tożsamości właścicieli kont.

Aż 115.000 posiadaczy kont posiadało łącznie na giełdzie około 250 milionów dolarów, które zostały zamknięte w tzw. cold wallets – dostępnych tylko dla niedawno zmarłego założyciela i dyrektora generalnego giełdy.

Podczas składania wniosku sądowego, giełda posiadała około 26500 BTC, 430000 ETH oraz kilka milionów dolarów w BSV, BTG, i LTC. Informacje o saldach giełdy podał sąd.

„Przez ostatnie tygodnie intensywnie pracowaliśmy nad rozwiązaniami problemów związanych z płynnością, w tym próbami zlokalizowania i zabezpieczenia naszych bardzo znaczących rezerw kryptowalutowych przechowywanych w zimnych portfelach. Rezerwy te wymagane są do zaspokojenia sald klientów, jak również do pozyskania środków finansowych. Niestety, nasza praca nie zakończyła się sukcesem. Dalsze aktualizacje będą wydawane po rozprawie.” – oświadczył zespół QuadrigaCX

Gerald Cotten

Gerald Cotten

Na nieszczęście klientów giełdy, prezes i założyciel QuadrigaCX zmarł w Indiach w grudniu ubiegłego roku. Żona właściciela oświadczyła, że jej 30-letni jej mąż, Gerald Cotten, zmarł z powodu powikłań spowodowanych chorobą Leśniowskiego-Crohna (zapalna choroba jelita). Fakt ten przysporzył jeszcze więcej problemów finansowych spółce. Warto dodać, iż informacje o śmierci prezesa ujrzały światło dzienne dopiero w połowie stycznia 2019 roku.

Giełda była kryptowalutowym liderem w Kanadzie, aż do nagłego upadku w styczniu. Publiczne zawiadomienie firmy pozostawia wiele nierozwiązanych szczegółów, co prowadzić może do wieloletniej walki o zwrot środków finansowych.

Więcej - TUTAJ.