Prowincja nałożyła na Costco karę ponad 7 mln dolarów

Rynek Top News luty 6, 2019 at 12:30 pm

zz cotcoRząd Ontario ukarał sieć Costco po stwierdzeniu, że firma przyjęła nielegalne prowizje w swoich 29 aptekach na terenie całej prowincji w latach 2013 – 2015.

Ministerstwo Zdrowia Ontario ogłosiło, że nakłada karę na CWC Pharmacies, spółkę zależną, będącą w 100% własnością Costco Wholesale Canada, po tym jak odkryło, że firma otrzymała nielegalne płatności reklamowe.

Costco twierdzi, że w 2015 r. zwróciło się do ministerstwa o potwierdzenie legalności płatności, które otrzymywało od producentów leków generycznych za usługi reklamowe.

Z oświadczenia ministerstwa wynika, że ​​Costco dobrowolnie przestało przyjmować płatności do czasu zakończenia audytu rządowego.

Dochodzenie wykazało, że firma otrzymała 7,25 mln dol. za usługi, które – zdaniem rządu – naruszały warunki akceptowania rabatów. Według Costco, płatności te zostały wykorzystane w celu zmniejszenia różnych opłat i marż na lekach.

Costco w pełni współpracowało z audytorami  i zgodziło się zapłacić grzywnę. Mimo iż firma uważała, że ​​płatności były legalne, przyznała że ​​nie przestrzegała prowincyjnych przepisów dotyczących rabatu.

Rząd Ontario nie zezwala aptekom na przyjmowanie rabatów od producenta leków, których produkty wymienione są w prowincyjnej bazie danych. Ministerstwo definiuje rabaty pod wieloma postaciami: “jako walutę rozliczeniową, zniżki, refundacje, podarki, dobra darmowe lub inne świadczenia” w zamian za umieszczenie w rewanżu określonych leków na półkach aptecznych.

Oświadczenie Costco odnosi się również do branżowej decyzji Ontaryjskiego Stowarzyszenia Aptekarzy (Ontario College of Pharmacists) wydanej w ubiegłym roku w sprawie tych samych płatności. W jej rezultacie dwóch dyrektorów Costco przyznało się do popełnienia wykroczeń zawodowych. Każdy z nich został obciążony grzywną w wysokości 20.000 dol. i musiał zapłacić 30.000 na rzecz stowarzyszenia.

Ceny leków generycznych w Kanadzie są wyższe w porównaniu do innych krajów, takich jak np. USA. Prawo mówi, że firmy farmaceutyczne sprzedają swoje leki aptekom ale po cenach wyznaczonych przez prowincję. Ponieważ ceny te są wyższe, firmy farmaceutyczne próbują zadowolić apteki różnymi formami rabatów.

Więcej - TUTAJ.