Budowa jak zaraza, silni przetrwają, słabi poumierają

Lokalnie Top News luty 7, 2019 at 10:00 am

aabudowa3

Właściciele biznesów usytuowanych wzdłuż budowy lekkiej kolejki miejskiej Eglinton Crosstown liczą straty, które z powodu tej budowy ponoszą.

Działka Paula Lennearda, na której stoi sklep samochodowy Donway Ford jest częściowo ogrodzona drutem kolczastym, jedno z wejść od ulicy jest zamknięte, a na froncie salonu widać czarne i pomarańczowe pylony.

Tak prawdopodobnie będzie wyglądała nowa rzeczywistość w tym miejscu i w wielu innych wzdłuż Golden Mile w Scarborough przez kilka następnych lat, ponieważ budowa Eglinton Crosstown musi potrwać.

- Załogi budowlane mogą sprowadzać sprzęt, mogą blokować widok na trzy lub cztery godziny – zżyma się Lenneard, właściciel Donway Ford – To jest wielki bałagan. Trudno sobie powiedzieć, że muszę być na to otwarty.

Donway Ford działa na Eglinton Avenue East od dziesięcioleci. Lenneard wiedział, że budowa Eglinton Crosstown sprawi, że prowadzenie salonu samochodowego będzie nieco trudniejsze, ale nie sądził, że negatywny wpływ budowy będzie tak duży.

- Ludzie po prostu unikają Eglinton, mniej osób się tedy porusza – mówi Leanneard.

On i kilku innych dealerów w okolicy zrobili kampanię reklamową w prasie mając nadzieję, że przyciągnie ona klientów. Bez większego sukcesu.

Metrolinx – agencja tranzytowa odpowiedzialna za budowę linii LRT wie, że firmy „mogły mieć trudne chwile”. Agencja twierdzi, że pracuje nad złagodzeniem zakłóceń, w tym nad sygnaturami firm, aby klienci wiedzieli, że sklepy są otwarte.

Ale Leanneard mówi, że znaki są zbyt małe i trudne do zauważenia przez kierowców.

Radny Gary Crawford wie, że wiele sklepów w jego okręgu cierpi z powodu budowy LRT. Chce spotkać się z ich właścicielami w nadchodzących tygodniach.

- Szukamy promocji, marketingu i przekonania ludzi, że firmy są nadal otwarte – powiedział Crawford -Mamy w tegorocznym budżecie milion dolarów na marketing i programowanie cyfrowe przeznaczone na pomoc tym firmom.

Tymczasem firmy po zachodniej stronie Eglinton Avenue dobrze wiedzą czym jest Crosstown.

Metrolinx współpracował z lokalnymi biznesami i miastem, aby uruchomić „Experience Eglinton”, kampanię mającą na celu skłonienie ludzi do robienia zakupów wzdłuż ulicy, gdzie trwa budowa LRT.

Mimo tych działań, po latach budowy wiele sklepów w pobliżu Oakwood Avenue zostało zamkniętych, a inne, takie jak salon fryzjerski Jasona McDonalda, trzymają się ostatkiem sił.

Jason McDonald ledwie wiąże koniec z końćem.

Jason McDonald ledwie wiąże koniec z końćem.

McDonald mówi, że zanim rozpoczęła się budowa LRT, jego salon miał mnóstwo klientów. Teraz jego pracownicy odeszli, a on pracuje długie godziny tylko po to, by związać koniec z końcem.

- To nie zadziałało – odpowiada McDonald, kiedy zapytano go o „Experience Eglinton” – Kiedyś ludzie tędy chodzili, teraz nie mamy żadnego ruchu pieszego. Ludzie myślą, że jesteśmy zamknięci, że nas nie ma.

Przed McDonald’s Casual Hair Salon jest ogrodzenie a obok często parkuje ciężki sprzęt budowlany, co sprawia, że salonu w ogóle nie można zobaczyć. Chodnik również kończy się około metra od drzwi zakładu. Dzieje się tak dlatego, że wokół placu budowy znajduje się bariera, za którą ostatecznie powstanie stacja Oakwood.

- Mówią mi, że mam szczęście, że może być gorzej. Przynajmniej do mojego miejsca jest jakieś dojście – mówi McDonald – Ale jeśli ktoś nawet zacznie tu chodzić, to pracownicy Metrolinx powiedzą im, że to ślepy zaułek.

Dojście do salonu fryzjerskiego jest bardzo utrudnione.

Dojście do salonu fryzjerskiego jest bardzo utrudnione.

Miasto przyznaje, że pojawiły się trudności, ale ma kilka nowych pomysłów, aby pomóc firmom.

Lennearda, wie, że jak budowa Eglinton Crosstown w końcu się skończy, to na Golden Mile wzdłuż Eglinton Ave. biznes znowu rozkwitnie.

Problem tylko w tym, że do tego czasu jego salon samochodowy może nie dotrwać.