Nefroproblem narasta z upływem czasu

Kanada Series Top News luty 7, 2019 at 12:30 pm

zz nery4Badanie przeprowadzone przez naukowców z Kanady objęło 2,5 mln osób. Wyniki mogą zaskoczyć: pacjenci z chorymi nerkami są wyjątkowo trudni do leczenia.

Jak podaje „JAMA Network Open”, okazało się, że najbardziej skomplikowane leczenie dotyczyło podopiecznych nefrologów m.in. dlatego, że osoby z chorymi nerkami miały najwięcej chorób współistniejących i przyjmowały najwięcej leków.

Pod względem liczby lekarzy zaangażowanych w ich leczenie ustępowali tylko chorym zakaźnie. Stopień złożoności chorób określono na podstawie 9 wskaźników (m.in. liczba współistniejących chorób, liczba wszystkich lekarzy zaangażowanych w Kanadzie w terapię, liczba specjalności lekarzy zaangażowanych w leczenie, liczba przepisanych leków, ilość wizyt na oddziałach ratunkowych, odsetek niekorzystnych wyników klinicznych, takich jak np. zgon, ryzyko śmierci).

zz neryCzas pokaże, czy wyniki tego badania pomogą w polepszeniu sytuacji nefrologii, która zdaniem wielu ekspertów jest mocno niedoceniana i niedofinansowana. Obecnie nakłady finansowe nie zawsze opierają się na stopniu złożoności leczenia danego pacjenta, co w przypadku nefrologii jest dość mocno widoczne. Sytuację komplikuje niska świadomość społeczna co do zagrożeń wynikających z chorób nerek.

Szacuje się, że 1 na 10 mieszkańców Kanady zachorował na chorobę związaną z nerkami, a kilku milionom to grozi. Codziennie średnio 15 Kanadyjczyków dowiaduje się od lekarza, że ich nerki nie funkcjonują prawidłowo.

Schorzenia nefrologiczne rozwijają się nawet przez 20 lat, nie dając widocznych objawów, a wielu pacjentów dowiaduje się o nich dopiero po wielu latach leczenia. Często stosunkowo łatwo można je wykryć przy pomocy prostych i tanich badań (np. oznaczenia stężenia kreatyniny we krwi i badania ogólnego moczu).

Więcej - TUTAJ.

zz nery3