Dożywocie dla seryjnego mordercy

Lokalnie Top News luty 9, 2019 at 6:00 am

aawyrok3

Już wiadomo jaką karę poniesie seryjny morderca Bruce McArthur.

Wyrok został wydany przez sędziego Johna McMahona. 67-letni ogrodnik, który przyznał się do winy zamordowania ośmiu mężczyzn, członków torontońskiego środowiska LGBT, otrzymał karę dożywotniego więzienia z możliwością starania się o warunkowe zwolnienie po 25 latach za kratkami.

Można powiedzieć, że McArthur otrzymał najniższy z możliwych – w tym przypadku – wymiar kary, ponieważ prawo uchwalone w 2011 roku pozwala sędziom na wydawanie wyroków seryjnym mordercom z wydłużonym okresem bezwzględnego pozbawienia wolności po którym mogą starać się warunkowe zwolnienie.

Prokurator wnioskował o dożywocie z 50-letnim, okresem bez prawa do zwolnienia warunkowego z powodu wyjątkowo haniebnej natury zbrodni, ale jego prośba została odrzucona.

McMahon, który odczytał swoją decyzję o skazaniu w sądzie w piątek, powiedział, że decyzja McArthura, by przyznać się do winy była jednym z głównych czynników decydujących o tym, by nie skazywać McArthura na wydłużony okres bezwzględnego więzienia bez prawa do zwolnienia warunkowego.

- Przyznanie się do winy musi być uważane za czynnik łagodzący, gdy odnosi się do sprawiedliwego i sprawnego wyroku – powiedział sędzia – Jestem absolutnie przekonany, że gdyby doszło do sądowego przewodu dowodowego, ze względu na brutalny i szokujący charakter większości dowodów, miałoby to okropny wpływ na rodziny i przyjaciół zamordowanych oraz na społeczność.

Sędzia dodał, że dodatkowym czynnikiem decydującym o wyroku jest podeszły wiek skazanego.

McArthur będzie miał 91 lat gdy będzie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe.

Bruce McArthur

Bruce McArthur w sądzie

Sędzia zauważył, że większość mężczyzn nie dożywa 91 lat.

- Gdyby oskarżony był młodszy, nie wahałbym się narzucać wydłużonego okresu bez prawa do zwolnienia warunkowego, aby chronić społeczeństwo – powiedział sędzia McMahon.