Nadchodzi wielki pogodowy chaos

Kanada Top News luty 9, 2019 at 12:30 pm

zz nadchodziKanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu McGill odkryli, że topnienie lodu będzie miało nieprzewidywalne konsekwencje dla klimatu Ziemi, w tym na chaotyczne występowanie ekstremalnych warunków pogodowych i zmiany temperatury powietrza na całym świecie…

Jak poinformowano w komunikacie prasowym na EurekAlert! – naukowcy przewidzieli scenariusz zmiany klimatu zgodnie z obecną polityką, która przewiduje szybką redukcję powierzchni lodowców w Arktyce i Antarktyce oraz wpływ tego procesu na cyrkulację i temperaturę oceanów i powietrza do 2100 roku.

Zgodnie z modelem, średnia temperatura Ziemi wzrośnie o 3-4 stopnie powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, w wyniku czego ogromna ilość roztopionej wody z Grenlandii i pokrywy lodowej Antarktydy trafi do Oceanu Światowego.

To z kolei spowoduje zakłócenia prądów morskich i zmianę rozkładu średnich rocznych temperatur na całej planecie.

Na przykład przybycie topniejącej wody do Prądu Zatokowego osłabi go, co doprowadzi do wzrostu temperatury powietrza w Arktyce, wschodniej Kanadzie i Ameryce Środkowej. Natomiast w północno-zachodniej części Europy temperatura, odwrotnie, obniży się.

Ponadto pomiędzy 2065 a 2075 rokiem nastąpi najszybszy wzrost poziomu morza, jednak nie będzie on równomierny.

W pobliżu biegunów poziom morza może, wręcz przeciwnie, spaść, a wyspy Oceanu Spokojnego zostaną zalane. Topnienie lodowców przez pętlę sprzężenia zwrotnego wpłynie na temperaturę powietrza.