Popularność szczepień przeciw grypie zaskoczyła torontoński wydział zdrowia

Lokalnie Top News luty 9, 2019 at 10:00 am

aagrypa

W niektórych gabinetach lekarskich i ośrodkach szczepień brakuje szczepionki na grypę.

Zapotrzebowanie na szczepionkę w tym roku jest większe niż w przeszłości – twierdzi nieco zaskoczony tym faktem Toronto Public Health.

W oświadczeniu wysłanym w piątek dr Vinita Dubey, naczelny lekarz miasta, powiedziała, że ​​szczepionka na grypę A1 jest wciąż dostępna w niektórych gabinetach lekarskich i aptekach w Toronto, ale chętni by się zaszczepić powinni najpierw upewnić się telefonicznie, aby mieć pewność, że punkt, gdzie chcą się udać posiada szczepionkę.

Dr Nei Rau w rozmowie z reporterem CP24 w piątek wieczorem powiedział, że biorąc pod uwagę, że szczyt tegorocznego sezonu grypowego już minął niedobór szczepionki nie powinien mieć wpływu na zbyt wiele osób.

- Trudno przewidzieć, ilu ludzi dostanie szczepionkę, ale popyt przewyższa podaż, co jest pewnym zaskoczeniem, bo dotychczas jej zapasy przewyższały zapotrzebowanie. Ten rok jest wyjątkowy – powiedział.

- Szczepionka nie zapewnia tak dużej ochrony przed grypą, gdy sięga się po nią już po szczycie fali zachorowań niż przed rozpoczęciem sezonu. Dlatego podajemy szczepionkę w październiku, listopadzie i grudniu, a nie po szczycie – dodał.

Dla wszystkich, którzy mają mniej niż 75 lat i są zdrowi brak szczepionki nie powinna być „wielką sprawą” – uważa dr Rau.

Dodał, że tegoroczne główne szczepy grypy dotykają głównie osoby poniżej 65 roku życia.

Zdaniem lekarza brak szczepionki jest dobrą lekcją na przyszłość.

- Myślę, że drugą lekcją jest to, że powinniśmy popatrzeć na programy szczepień w sposób, w jaki Quebec zdecydował się to robić – powiedział – Quebec koncentruje się na ludziach wysokiego ryzyka, a nie na całej populacji.

- Jeśli zabraknie ci szczepionek dla ludzi, którzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, którzy są bardziej narażeni na poważne komplikacje związane z grypą, to byłoby to złe – stwierdził dr Rau.