Igiełki o wielkiej mocy

Porady babci Jelonki luty 19, 2019 at 9:56 pm

szyszki w sierpniu - Tworogi_ GorceWykorzystywano go w medycynie ludowej od wieków, uważany był za święte drzewo i otaczany czcią. Wierzono, że chroni przed złymi, nieczystymi siłami, wszelkimi negatywnymi mocami, urokiem, czarami. Symbolizował wytrzymałość, wytrwałość, ale też nadzieję i odnowę.

Świerk pospolity, świerk srebrny, świerk kłujący – bez względu na odmiany, drzewo to znane jest z właściwości leczniczych. Cenne są igły i młode pędy drzewa – to znakomity surowiec dla miłośników leków z natury. Odwary i syropy sporządzone z wierzchołków pędów lub igliwia leczą nieżyty jamy ustnej, gardła i dróg oddechowych, a kataplazmy otrzymane z papki z rozdrobnionych pędów zmieszanych z wodą łagodzą bóle reumatyczne i nerwobóle. Bardzo ceniony jest również świerkowy olejek, pozyskiwany przez destylację parą wodną z igieł, czubków gałązek lub gałęzi. Zawiera on naturalny olejek eteryczny, którego składniki są wchłaniane przede wszystkim w kąpieli przez skórę. Ma on działanie wykrztuśne, pobudza ukrwienie i przeciwdziała stanom zapalnym. Suszone igły świerkowe są używane do robienia wyciągów – ich składniki i działanie są takie same jak olejku.

Dawniej ze świeżo zebranych, młodych pędów robiono także piwo. Po rozdrobnieniu zalewano pędy wodą tak, aby je pokryła i gotowano przez godzinę. Po odcedzeniu dodawano słodu jęczmiennego, utartą marchew i gotowano jeszcze przez 1/2 godziny. Następnie dodawano drożdże i odstawiano piwo do fermentacji, która trwała od 4 do 6 tygodni i w końcu zlewano je do butelek. Twierdzono, że „klasy uboższe mogą tym sposobem robić dobre piwo nawet bez dodatku słodu i marchwi”.

Świerk można przygotować na kilka sposobów, w zależności od tego, czy używamy młodych pędów świerku czy jego igliwia.

swierk w cukrzeSyrop – potrzebujemy suszonych, pokrojonych młodych pędów świerku, które w dość dużym słoiku układamy warstwami na przemian z cukrem. Potem słoik zakręcamy i na kilkanaście dni odstawiamy w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu można wstrząsnąć słoikiem, by przyspieszyć proces wypuszczania soków. Po tym czasie gotowy syrop należy przelać do innego mniejszego słoiczka lub buteleczki, trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu, pić jedną łyżeczkę dwa razy dziennie.

Odwar – 1 łyżeczkę suszonych pędów świerku lub igieł należy zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 5-7 minut. Potem należy odcedzić, pić 2 razy dziennie 2, 3 łyżki.

Napar – 1-2 łyżeczki rozdrobnionego, suchego igliwia zalać ok. litrem wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez kwadrans. Następnie odcedzić i pić 2 razy dziennie 2-3 łyżki.

Kąpiel – warto przygotować w przypadku bólów reumatycznych, mięśniowych, stawów czy nerwobóli. 2 łyżeczki zalać litrem wrzącej wody, gotować kwadrans, odcedzić i dodać do wody w wannie. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut.

olejekOlejek – w sklepach zielarskich można też kupić gotowy olejek świerkowy, który ma działanie antyseptyczne, tonizujące, przeciwzapalne, ale też uspokajające. Sprawdza się w pielęgnacji trudno gojących ran czy odleżyn, przyspiesza regenerację skóry. Olejek można stosować do inhalacji, masażu lub dodać do kąpieli, trzeba tylko pamiętać, że w każdym przypadku musi być rozcieńczony wodą.

Aromatyczne gałązki świerkowe najlepiej zbierać w styczniu i lutym. W tym czasie zawartość witaminy C jest w nich największa. Igliwie przed dalszą obróbką dobrze jest rozdrobnić, co ułatwi ekstrakcję.olejek2

Przeciwwskazania

Pomimo swoich prozdrowotnych właściwości preparaty na bazie świerku mogą powodować uczulenia, dlatego przed ich zastosowaniem warto zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu. Nie powinny stosować ich kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci.