Wąskie gardła z ropą z Alberty mają nową szansę

Kanada Top News luty 21, 2019 at 12:30 pm

Screen Shot 2019-02-21 at 11.14.04Prowincja Alberta stara się mocno wejść do branży dystrybucji ropy naftowej ale tamtejsi producenci od dawna cierpią z powodu wąskich gardeł swojej sieci rurociągów. Brak przepustowości tak bardzo utrudnia im transport ropy do rafinerii w Zatoce Meksykańskiej, że ceny kanadyjskich gatunków ropy naftowej utrzymują się znacznie poniżej wyceny Brent czy WTI.

Blokada ta powoduje ogromne nagromadzenie magazynowanej ropy, więc premier Rachel Notley ogłosiła w grudniu 2018 roku limit produkcji surowca na poziomie 3,56 mln baryłek. Niedawno jednak Notley powiedziała, że ilość w magazynach spadła, więc zwiększyła kwotę produkcji do 3,63 mln baryłek w lutym i marcu.

Sankcje nałożone na Wenezuelę zwiększyły popyt na cięższe odmiany ropy z Kanady, ale nadal istnieją trudności z jej transportem, ponieważ nie poczyniono postępów w budowie nowych rurociągów. Od tego czasu Notley sformułowała nową strategię transportu kolejowego. Jej plan będzie kosztował Albertę 3,7 mld dolarów, ponieważ zmusza prowincję do zakupu ropy i jej dystrybucji dla prywatnych producentów. Plan obejmuje leasing 4.400 wagonów kolejowych od dwóch kanadyjskich spółek kolejowych oraz zakup ropy od kanadyjskich producentów.

Premier Alberty wierzy, że w ciągu 3 lat ten system wygeneruje przychody w wysokości 5,9 mld dol. Mówi, że prowincja nie będzie miała problemu ze znalezieniem nabywców. Niektórzy analitycy są sceptyczni odnośnie tych prognoz, ponieważ uważają, że popyt na ciężką ropę naftową Alberty maleje.

Niektórzy obywatele są zdenerwowani, że ich dolary z podatków zostaną wykorzystane do niebezpiecznej i nieefektywnej metody transportu ropy naftowej koleją, podczas gdy należy włożyć większy wysiłek w budowę rurociągów.

W rzeczywistości wiele rafinerii w Stanach skłania się w kierunku przerobu lżejszych gatunków ropy, ale nadal istnieje popyt na ciężką ropę, którą produkują zarówno Alberta, jak i Wenezuela. Sankcje dotyczące wenezuelskiej ropy naftowej stanowią dla Alberty doskonałą okazję do sprzedaży nadmiaru surowca. Jeżeli uda się zapewnić niezawodny transport po przyzwoitych cenach, Alberta mogłaby być może pozyskać długoterminowe kontrakty.

Niektóre amerykańskie rafinerie dotknięte sankcjami zakupiły ropę od sąsiada Wenezueli, Kolumbii. Ponieważ jednak rząd Maduro w Wenezueli jak i sankcje trwają, kanadyjscy producenci ropy naftowej mają wyjątkową szansę aby  skorzystać z tej okazji.