Kelly Craft: z Kanady do ONZ

Kanada Top News luty 23, 2019 at 12:30 pm

zz kraftAmbasador USA w Kanadzie, Kelly Craft, została mianowana na stanowisko stałego przedstawiciela USA przy ONZ przez prezydenta Donalda Trumpa. Jeśli Senat zatwierdzi tę nominację, obejmie ona stanowisko zwolnione przez Nikki Haley.

Ambasador Craft posiada spore doświadczenie w pracy na rzecz Narodów Zjednoczonych. W okresie prezydentury George’a W. Busha (2001-2009) była jedną z zastępczyń przedstawiciela USA w ONZ. Jest ona żoną również pochodzącego z Kentucky prezesa zarządu i dyrektora generalnego spółki węglowej Alliance Resource Partners, która przeznaczyła 1 mln dolarów na inaugurację Donalda Trumpa.

56-letnia Kelly Knight Craft objęła placówkę w Kanadzie w październiku 2017 r. Była pierwszą kobietą w historii relacji kanadyjsko-amerykańskich, która reprezentowała USA w Ottawie jako ambasador.

“Kelly wykonała kawał dobrej roboty, reprezentując nasz Kraj i nie mam wątpliwości, że pod jej przewodnictwem będzie on mieć przedstawiciela na najwyższym możliwym poziomie. Gratulacje dla Kelly i całej jej rodziny” – napisał na Twitterze prezydent Trump.

To już drugie podejście prezydenta, który od kilku miesięcy próbuje obsadzić zwolnione nieoczekiwanie jesienią przez Nikki Haley stanowisko ambasadora USA przy ONZ.

Poprzednia kandydatka, Heather Nauert – rzeczniczka Departamentu Stanu USA – wycofała się z kandydowania 16 lutego, gdy dziennik “New York Times” ujawnił, że zatrudniała do opieki nad swymi dziećmi nianię, która przebywała w USA legalnie, ale nie miała wizy uprawniającej ją do podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej.

“Minione dwa miesiące były szalenie wyczerpujące dla mojej rodziny i dlatego w interesie moich bliskich wycofuję moją kandydaturą” – wskazała w specjalnym oświadczeniu Nauert.

Nauert – absolwentka wydziału dziennikarstwa nowojorskiego Uniwersytetu Columbia – nie miała wystarczającego doświadczenia w pracy dyplomatycznej, a w szczególności – nie posiadała dogłębnej wiedzy o funkcjonowaniu ONZ.

Takiego doświadczenia nie posiadała też jednak Nikki Haley, była gubernator Karoliny Południowej, która w chwili obejmowania tej funkcji również nie miała znaczącego dorobku w polityce międzynarodowej i w dyplomacji. Haley poinformowała, że zamierza zrezygnować z funkcji ambasadora USA w ONZ, aby “zająć się sprawami prywatnymi” na początku października 2018 r. Reprezentowała USA w ONZ przez 18 miesięcy.

Niektórzy z komentatorów tłumaczyli decyzję Haley rywalizacją o wpływ na kształtowanie amerykańskiej polityki zagranicznej z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.