Pogrzeb siedmiorga dzieci, które spłonęły w Halifax

Kanada Series Top News luty 23, 2019 at 3:30 pm
Rodzina Barho po przybyciu do Kanady we wrześniu 2017 r. na lotnisku w Halifaksie

Rodzina Barho po przybyciu do Kanady we wrześniu 2017 r. na lotnisku w Halifaksie

Dzisiaj odbył się publiczny pogrzeb dzieci z syryjskiej rodziny Barho, które zginęły kilka dni temu w tragicznym pożarze ich domu w Halifax, stolicy Nowej Szkocji. Oficjalnie przyczyn pożaru wciąż nie ujawniono.

Syryjska, 9-osobowa rodzina uchodźców przybyła do Kanady pięć miesięcy temu nie mając tu ani krewnych ani przyjaciół. Otrzymała do swojej dyspozycji 3-sypialniowy dom w Elmsdale na przedmieściach Halifax, z którego przenieśli się do Spryfield, aby mieć bliżej na zajęcia z języka angielskiego.

We wtorek w nocy w ich domu przy 33 Quartz Drive wskutek nieustalonych dotąd przyczyn doszło do pożaru. Uratowali się tylko rodzice, zginęły wszystkie dzieci: Ahmad (14 lat), Rola (12), Mohamad (9), Ola (8), Hala (3), Rana (2) i Abdullah, który urodził się już w Kanadzie w 9 listopada ub. roku. Bezskutecznie usiłujący ratować je ojciec wskutek rozległych obrażeń trafił do szpitala. Matka, Kawthar Barho, nie odniosła fizycznych obrażeń.

Widok z przodu

Widok z przodu

zz barho5

Widok z tylu

zz barho3

Trwa inspekcja pogorzeliska]

Trzydziestu strażakom gaszącym ogień władze zapewniły pomoc psychologiczną, aby pokonali traumę i mogli łatwiej dojść do siebie. Szef strażaków odmówił informacji, gdzie znaleziono ciała dzieci.

Kuchnia domu przy 33 Quartz Drive, wyposażonego i remontowanego przez firmę Picket Fence Homes

Kuchnia domu przy 33 Quartz Drive, wyposażonego i remontowanego przez firmę Picket Fence Homes

Według anonimowego źródła CBC News, w całym domu na kilku poziomach  rozmieszczonych było kilka czujników dymu i ognia. Nowy, siedmioletni dom ogrzewany był centralnie grzejnikami elektrycznymi. Również kuchnia była elektryczna, ponieważ ulica nie ma instalacji gazowej.

Jednakże – jak donosi “The Toronto Star” – rodzina dwukrotnie skarżyła się na system grzewczy i dwukrotnie dokonywano naprawy. Zdaniem gazety, matka powiedziała dwóm osobom, że pożar wywołał jeden z elektrycznych grzejników ściennych.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęto o 1:30 w hali Cunard Centre. Imam Abdallah Yousri przeprowadził pogrzeb w muzułmańskiej tradycji, ale był dostępny dla wyznawców innych religii, a szczątki dzieci zostaną złożone w 7 białych trumienkach na muzułmańskim cmentarzu w Hammonds Plains.

W pogrzebie uczestniczyła matka dzieci Kawthar Barho. Jej szlochy były jedynym słyszalnym dźwiękiem na sali wypełnionej 2 tysiące osób – jak podaje CTV News. Na początku ceremonii zwrócono się o nie składanie jej kondolencji. Ojciec dzieci – Ebraheim Barho – pozostaje w szpitalu w krytycznym, ale stabilnym stanie wskutek rozległych oparzeń.

W ceremonii pogrzebowej wzięło udział ponad 2000 osób

W ceremonii pogrzebowej wzięło udział ponad 2000 osób

Screen Shot 2019-02-23 at 15.22.51Miejscowy poseł Andy Fillmore podjął starania aby pomóc rodzinie Barho sprowadzić krewnych z zagranicy.

Tragedia poruszyła kanadyjską społeczność, kampania na portalu GoFundMe przyniosła  jak dotąd ponad pół miliona dolarów (celem jest 1 mln).

Rodzina Barho należała do grupy 1795 syryjskich uchodźców, jacy przybyli do Nowej Szkocji w ostatnich latach. Rząd Trudeau Justina udzielił azylu 40.000 syryjskich uchodźców w latach 2015-16.

Więcej - TUTAJ.