Dla kogo Oscary?

Kanada Top News luty 24, 2019 at 3:30 pm
zz rezyserzy

Reżyserzy filmów krótkometrażowych – Jeremy Comte i Marianne Farley, oboje z Montrealu, przed plakatami swoich filmów

Dzisiaj wieczorem ceremonia wręczenia Oscarów, najważniejszych nagród w przemyśle filmowym. Szanse ma polska “Zimna wojna” i jej twórcy. Kilka szans stoi także przed ośmioma nominowanymi twórcami z Kanady… 

Trevor Jimenez, który wychował się w Toronto i Hamilton, jest nominowany w kategorii “Najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego” za obraz “Weekends”.

Ta kategoria jest  obficie obstawiona przez Kanadyjczyków. Znalazł się w niej również  wychowany w Toronto Domee Shi (z filmem “Bao”), a także para z Vancouver - David Fine i Alison Snowden (za “Animal Behavior”).

W kategorii krótkometrażowych filmów aktorskich aż dwóch finalistów pochodzi z Montrealu – Jeremy Comte (“Fauve”) oraz Marianne Farley (“Marguerite”).

Inni nominowani Kanadyjczycy to specjalista od miksowania dźwięku Paul Massey (w głośnym obrazie “Bohemian Rhapsody”) i jego kolega po fachu Craig Henighan (“Roma”), a także scenograf Gordon Sima za pracę przy filmie “Mary Poppins Returns”.

W 91. ceremonii wręczenia Oscarów w Dolby Theatre w Hollywood, którą zobaczyć będziemy mogli na kanałach telewizji CTV i ABC, wezmą także udział dwaj prezenterzy rodem Toronto – Mike Myers i Stephan James. Po raz pierwszy od 30 lat gala Oscarów nie będzie miała gospodarza.

W tym roku zapowiedziano skrócenie transmisji telewizyjnej do 3 godzin. Akademia wycofała się z pomysłu wręczenia 4 nagród w czterech kategoriach (zdjęcia, montaż, charakteryzacja i krótkometrażowy film aktorski) w czasie przerwy reklamowej.

Paweł Pawlikowski i Joanna Kulig

Paweł Pawlikowski i Joanna Kulig

Najwięcej nominacji (dziesięć) otrzymały filmy “The Crown” i “Roma”.

Polskę reprezentuje film “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Jest on nominowany w kategorii “Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Ponadto nominację otrzymał Paweł Pawlikowski w kategorii “Najlepszy reżyser” i jego operator Łukasz Żal w kategorii “Najlepsze zdjęcia”.

Analitycy z STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, uważają, że Oscary w tym roku trafią do Glenn Close – w kategorii “Najlepsza aktorka”  oraz Rami’ego Maleka – w kategorii “Najlepszy aktor”. Najlepszym filmem Akademia ma ogłosić “Romę”. Film “Zimna wojna”  ma szansę na statuetkę w trzech kategoriach, jednak w opinii analityków STS polska produkcja nie jest faworytem w żadnej z nich.

———————————

Z ostatniej chwili:

Bukmacherzy mieli rację. “Zimna Wojna” bez Oscara.

Kanadyjski dźwiękowiec Paul Massey otrzymał Oscara za swą pracę przy filmie “Bohemian Rhapsody”.
W kategotii “Najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego” statuetkę otrzymał wychowany w Toronto Domee Shi (za film “Bao”).

Pełna lista nagród - TUTAJ.