Oscary dla Kanadyjczyków

Kanada Top News luty 25, 2019 at 3:30 pm
Becky Neiman-Cobb, po lewej, i Domee Shi pozują z Oscarami za najlepszy animowany film krótkometrażowy "Bao"

Becky Neiman-Cobb, po lewej, i Domee Shi pozują z Oscarami za najlepszy animowany film krótkometrażowy “Bao”

Pochodząca z Toronto reżyserka Domee Shi zdobyła Oscara za animowaną opowieść “Bao”, która jest pierwszym filmem z wytwórni Pixar nakręconym przez kobietę.

- Do wszystkich tych kujonek, które chowają się za swoimi szkicownikami: nie obawiajcie się opowiadać swoich historii światu - powiedziała Shi w przemówieniu dziękczynnym w Dolby Theatre w Los Angeles. - Dziękuję mojemu producentowi wykonawczemu, Pete Docterowi za wiarę w moją dziwactwa i pomocny głos w studiu. 

Shi, która dzieli Oscara z producentką Becky Neiman-Cobb, wyreżyserowała w Toronto 8-minutowy film o chińsko-kanadyjskiej kobiecie z syndromem pustego gniazda. Pewnego dnia widzi, że na jej talerzu ożywa… pierożek.

Shi urodziła się w Chongqing w Chinach i przeniosła się do Toronto z rodziną w wieku dwóch lat. Tu skończyła animację na Sheridan College i wykorzystała swoje zamiłowanie do jedzenia jako inspirację dla “Bao”, który to film wyświetlany jest w kinach przed projekcją filmu “Incredibles 2″.

Shi pracuje obecnie nad filmem fabularnym.

Paul Massey zdobył Oscara za "Bohemian Rhapsody” (dźwięk)

Paul Massey zdobył Oscara za “Bohemian Rhapsody” (dźwięk)

Drugiego Oscara dla Kanady zdobył inżynier dźwięku Paul Massey za pracę nad udźwiękowieniem “Bohemian Rhapsody” (film zdobył najwięcej, bo 4 Oscary). Odebrał swoje trofeum wraz z Timem Cavagine i Johnem Casalim.

Massey podziękował swoim dzieciom, a także producentom filmu, ekipie dźwiękowej i członkom zespołu rockowego Queen, którzy są bohaterami filmu.

- Ogromna wdzięczność wobec Briana Maya i Rogera Taylora – powiedział Massey. – Dziękuję wam bardzo za muzykę, za współpracę i wsparcie.

Później powiedział reporterom, że był to dla niego “projekt życia” zważając na to, że May i Taylor pozwolili mu “wejść do swojej rodziny”.

- Inżynierowie, z którymi pracował Queen, dali nam pełny dostęp do ich archiwów muzycznych, wszystkich materiałów koncertowych i wszystkich studyjnych. To była wyłącznie przyjemność być częścią tego zespołu. Wszyscy żałowaliśmy, że to się skończyło - powiedział Massey.

Był to jego pierwszy Oscar, ale już  ósma nominacja. Massey urodził się w Anglii, ale na początku swojej kariery mieszkał w Toronto przez 13 lat, zanim przeprowadził się do Los Angeles.

Kilkoro innych Kanadyjczyków otrzymało nominację ale nie otrzymali oni statuetek Akademii Filmowej.

Kompletna lista Oscarów 2019 – TUTAJ.

Paul Massey zdobył Oscara za “Bohemian Rhapsody” (dźwięk)