Z Kanady do Chorwacji aby reprezentować Polskę

Polacy w Kanadzie Top News luty 26, 2019 at 3:30 pm
Peter i Olivia

Peter i Olivia

Peter Paleev z Moskwy i Olivia Rybicka-Oliver z Barrie (Ontario) po treningach w Kanadzie wystartują pod polską flagą na Mistrzostwach Świata Juniorów w Łyżwiarstwie Figurowym w Chorwacji. 

Olivia i Peter szlifują swoje umiejętności w renomowanym Mariposa International Training Center w Barrie. 3 marca wylecą na mistrzostwa w Zagrzebiu. Kilka tygodni wcześniej w 16. urodziny Olivii, para ta zakwalifikowała się reprezentując Polskę na turnieju Bavarian Open w Niemczech.

- Polska jest z nas bardzo dumna, a dla nas to wspaniałe uczucie móc ją reprezentować w mistrzostwach świata. Było ogromnym zaskoczeniem, jak szybko się zakwalifikowaliśmy! - powiedziała Olivia w rozmowie z “Barrie Today”.

Jest uczennicą 10. klasy w Innisdale Secondary School, ma podwójne obywatelstwo kanadyjsko-polskie i mieszka w Barrie z rodziną.

zz olivia8

Z kolei Peter to 20-letni Rosjanin studiujący wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie i mieszkający w Barrie od 7 miesięcy. Może reprezentować Polskę ze względu na rodzinne korzenie – jego dziadek był Polakiem.

Odnaleźli się poprzez internet i już po 6 miesiącach wspólnych treningów w Barrie jadą wspólnie na mistrzostwa do Zagrzebia.

zz oivia7

- Oczywiście istnieje bariera językowa i różnice kulturowe, ale kiedy jesteśmy razem na lodzie, koncentrujemy się na treningu - mówi Olivia. – Z każdym mijającym dniem lepiej się rozumiemy. Kiedy po raz pierwszy byliśmy w Europie, stwierdziliśmy, że ”docieramy się” jako team.

zz olivia4Podczas swojego krótkiego pobytu w Kanadzie Peter zauważył pewne różnice w stosunku do swojej ojczyzny. Jak powiedział: - Największą różnicą między Rosją a Kanadą jest to, że ludzie się tu uśmiechają.

Olivia Olivia Rybicka-Oliver urodziła się w Warszawie i przeniosła się do Kanady mając trzy lata.

- Najpierw mieszkaliśmy w Halifaxie i dopiero półtora roku temu przeprowadziliśmy się do Barrie, abym mogła ćwiczyć w ośrodku treningowym Mariposa w pełnym wymiarze godzin - powiedziała. - Wcześniej przez wiele lat “dojeżdżałam” z Halifaxu do Barrie.

Ponad cztery lata temu, 11-letnia Olivia zasłynęła bijąc rekord świata Guinnessa jako najszybszy spinner na lodzie (zdobywając niesamowite 342 RPM) na Stadionie Narodowym w Warszawie. Czyniąc to, zebrała ponad 30 tysięcy dolarów w charytatywnej akcji Fundacji Dziecięca Fantazja, umożliwiającej nieuleczalnie chorym dzieciom spełnianie ich największych marzeń.

Teraz rokrocznie każdego lata spędza dwa tygodnie w Polsce, aby zbierać pieniądze i odwiedzać domy chorych dzieci.

Dziwnym zrządzeniem losu, jednym z życzeń, które mogła spełnić, było pragnienie pewnej 9-cioletniej Weroniki, która cierpiała na rozszczepienie kręgosłupa i koniecznie chciała spotkać się właśnie z… Olivią. Kiedy młoda łyżwiarka dotarła do jej domu, Weronika była wniebowzięta. Otrzymała w prezencie oprawiony certyfikat rekordu świata wraz z autografem.

zz olivia9

Po mistrzostwach świata w Chorwacji polska łyżwiarka z Barrie planuje jeszcze bardziej poświęcić się pracy charytatywnej. Pragnie uruchomić własną akcję, pod hasłem “Skating for Young Heroes”, która połączy pasję jazdy na łyżwach z pasją pomagania nieszczęśliwym dzieciom.

Więcej - TUTAJ.

Zbiórka na pokrycie kosztów wyjazdu na mistrzostwa - TUTAJ.

zz olivia2