Tańsza benzyna pomogła zmniejszyć inflację

Rynek Series Top News luty 27, 2019 at 12:30 pm

zz inflacjaRoczna stopa inflacji w Kanadzie spadła w zeszłym miesiącu do 1,4%. W dużej mierze dzięki niższym cenom paliwa – poinformował dziś urząd Statistics Canada w specjalnym raporcie.

Agencja ta podała, że wzrost cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym wyhamował w grudniu o 2% (w porównaniu do roku 2017). A według Thomson Reuters Eikon, ekonomiści w styczniu oczekiwali wzrostu średnio o 1,5%

W całej Kanadzie płaciliśmy za benzynę średnio o 14,2% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto o 9,2% mniej kosztował nas sprzęt komputerowy, a o 3,2% mniej płaciliśmy za usługi hotelarskie. W raporcie stwierdzono również, że ceny oleju opałowego spadły o 3,3%, a gaz ziemny był tańszy o 2,3%

Gdyby nie brać pod uwagę cen benzyny, inflacja wynosiłaby w styczniu  2,1%.Niższe ceny w sektorach takich jak energetyczny zrównoważyły ​​wzrost cen w innych obszarach.

zz tanszaW ujęciu miesięcznym styczniowe ceny były o 13,2% wyższe w przypadku świeżych warzyw, o 7,8% wyższe w przypadku kosztów (odsetek) pożyczek hipotecznych i o 5,3% wyższe za rachunki w restauracjach.

W ujawnionym dziś raporcie Statistics Canada ujawnia również, że średnia z trzech podstawowych odczytów inflacyjnych Banku Kanady (które pomijają mniej stabilne pozycje, takie jak benzyna) utrzymywała się w styczniu na stałym poziomie 1,9% – przez trzeci miesiąc z rzędu.

Bank centralny Kanady, którego celem jest utrzymywanie inflacji na poziomie od 1 do 3 procent, może podnosić swoją referencyjną stopę procentową jako metodę na powstrzymanie zbyt rosnącej inflacji. Bank podejmie kolejną decyzję w następną środę ale większość ekspertów spodziewa się, że bazowa stopa procentowa pozostanie na niezmienionym poziomie: 1,75%.

Więcej - TUTAJ.