Kolejne Saudyjki proszą Kanadę o pomoc

Kanada Top News marz 2, 2019 at 4:00 pm

zz saudyjkiDwie młode Saudyjki, siostry Rawan i Rim, uciekły ze swojego kraju i od pół roku tkwią w Hongkongu. Grozi im deportacja, a w kraju – nawet śmierć. Apelują do Kanady o pomoc.

Rawan ma 18 lat, Rim jest o dwa lata starsza. Na zdjęciach, jakie trafiły dziś do mediów, wydają się drobne, mają krótkie, kręcone włosy, nie zasłaniają ich hidżabem. Wynajęły adwokata i mieszkają w hotelu, bo uważają, że tam są najbezpieczniejsze.

Pół roku temu, po dwóch latach planowania i ciułania pieniędzy, podczas rodzinnych wakacji na Sri Lance zmyliły czujność rodziców, wykradły im swoje paszporty i uciekły, odrzucając islam. Choć marzył im się azyl w Australii, utknęły w Hongkongu, bo tamtejsze władze, pod wpływem nacisków Rijadu, nie puściły ich dalej. Mimo iż do Hongkongu leciały tylko 5 godzin, saudyjscy dyplomaci już czekali tam na nie, a ich bilety zostały anulowane.

Dostały kilkumiesięczną wizę, która wygasła wczoraj. Dlatego dziewczyny poszły do mediów – boją się aresztowania bądź deportacji. Ich adwokat uprzedza, że grozi im jednak sprawa i deportacja do ojczyzny,

Nie są tak odważne jak ich rodaczka Rafah al-Kanun, która kilka tygodni temu uciekła rodzinie z wakacji i została zatrzymana w Bangkoku. Dziewczyna nie pozwoliła się deportować, zabarykadowała się w pokoju lotniskowym, a po kilku dniach niepewności i rozlicznych apelach obrońców praw człowieka dostała status uchodźcy ONZ i azyl w Kanadzie po osobistej interwencji premiera Trudeau.

Siostry z Hongkongu też mają nadzieję, że uratuje ich Kanada, która jest ostatnio wyjątkowo skonfliktowana z Arabią Saudyjską.

Informują o sobie na stronie Twittera - TUTAJ

Więcej - TUTAJ.