Ottawa zgadza się na ekstradycję 

Kanada Top News marz 2, 2019 at 12:30 pm

Screen Shot 2019-03-02 at 09.14.29Chińskie władze wyraziły niezadowolenie z powodu decyzji władz Kanady, które zgodziły się na rozpoczęcie procedury w sprawie ekstradycji do USA wiceszefowej koncernu Huawei.

Córka założyciela tego koncernu, wiceszefowa ds. finansowych Meng Wanzhou, została aresztowana w Vancouver na początku grudnia ubiegłego roku, na postawie nakazu zatrzymania wydanego przez USA, gdy udawała się do Meksyku. Amerykańskie władze zarzucają jej złamanie embarga na handel z Iranem.

Tak jak oczekiwano, rząd w Ottawie zgodził się na rozpoczęcie procedury związanej z ekstradycją Meng Wanzhou.

Przeciwko tej decyzji kanadyjskich protestują Chiny. Stosunki obu państw po zatrzymaniu Meng gwałtownie pogorszyły się. Kanada uważa, że w ramach retorsji Chiny przetrzymują co najmniej dwóch Kanadyjczyków, których oskarżono o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa Chin.

Meng Wanzhou

Meng Wanzhou

To jest poważne polityczne wydarzenie. Jeszcze raz wzywamy USA do natychmiastowego wycofania nakazu aresztowania i wniosku o ekstradycję Meng Wanzhou - oświadczył rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lu Kang, dodając, że oba państwa powinny zapewnić jej bezpieczny powrót do Chin. 

- Do zgody na rozpoczęcie procesu ekstradycji odniosła się też chińska ambasada w Kanadzie. - Jeśli Kanada naprawdę przestrzega rządów prawa i zasady niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, powinna odrzucić wniosek Stanów Zjednoczonych o ekstradycję i natychmiast zwolnić panią Meng Wanzhou - oświadczył rzecznik ambasady.

W najbliższą środę Meng Wanzhou stawić się ma w sądzie w Vancouver w celu ustalenia daty rozprawy deportacyjnej. Chińskie władze uważają, że zatrzymanie Meng Wanzhou motywowane jest politycznie.

Eksperci zwracają uwagę, że proces deportacji Meng, która obecnie przebywa na terytorium Kanady w areszcie domowym, ze względu na skomplikowaną procedurę odwoławczą przewidzianą przez kanadyjskie prawo, może trwać nawet… latami.