Kanadyjskie lasy iglaste trafiają do sedesów w Stanach

Kanada Top News marz 3, 2019 at 4:00 pm

Screen Shot 2019-03-03 at 12.03.46Stany Zjednoczone odpowiadają za zużycie największej ilości papieru toaletowego na świecie. Naukowcy szacują, że nawet ponad milion akrów lasów iglastych w Kanadzie rocznie zostaje “spuszczonych w toalecie” przez Amerykanów. 

Sam proces produkcji produktów higienicznych również zanieczyszcza środowisko. Co robić w takiej sytuacji? Zdaniem ekspertów to mieszkańcy Ameryki będą musieli w pierwszej kolejności zmienić swoje przyzwyczajenia w łazience i nie tylko.

Amerykanie zużywają 20% całego produkowanego na świecie papieru toaletowego Dynamiczny rozwój cywilizacyjny przyzwyczaił ich do nieumiarkowania w korzystaniu z jego dobrodziejstw. Żaden inny kraj nie zużywa tyle papieru toaletowego, co zaowocowało falą krytyki i to nie tylko ze strony badaczy zajmujących się zmianami klimatu.

Ponad milion akrów lasów iglastych na terenie Kanady trafia do wycinki na wskutek tak ogromnego zapotrzebowania na papierowe produkty higieniczne w USA.

W latach 1996-2015 wycięto ponad 28 mln akrów kanadyjskiej tajgi (co odpowiada powierzchni stanu Ohio.

W latach 1996-2015 wycięto ponad 28 mln akrów kanadyjskiej tajgi (co odpowiada powierzchni stanu Ohio.

“Produkty takie jak papier toaletowy, chusteczki i ręczniki papierowe są bardzo poręczne. Niestety, kosztują środowisko więcej, niż możemy sobie wyobrazić. Tym bardziej nawołujemy do opamiętania się w kwestii ilości zużywanych papierowych produktów higienicznych wśród Amerykanów. Większość z nich powstaje z miazgi drzewnej, której pozyskiwanie i produkcja wywierają olbrzymi, negatywny wpływ na zmiany klimatyczne, różnorodność gatunkową flory i fauny lasów oraz inne czynniki, które mogą zaważyć na przyszłości nas wszystkich” – takimi słowami otwierają swój raport autorzy nowych badań, przygotowanych w ścisłej współpracy z organizacją NRDC (Natural Resources Defense Council), zajmującą się ochroną środowiska.

Przeciętny Amerykanin ma zużywać nawet do ponad 3 rolek papieru toaletowego tygodniowo. Dodatkowo nie jest to byle jaki papier. Niestety, im większa miękkość i trwałość kupowanego papieru, tym większa pewność, że powstał z miazgi drzewnej otrzymanej z drewna iglastego, wykazującego właśnie takie cechy.

zz lasy2

Zdaniem naukowców połowę problemu rozwiązałoby nie tyle zmuszenie konsumentów do znacznej redukcji ilości zużywanego papieru (choć to oczywiście również jest potrzebne), co nakłonienie ich do zmiany przyzwyczajeń w zakresie rodzaju wybieranych produktów. Papier otrzymany ze składników pochodzących z recyklingu lub miazgi drzewnej pozyskiwanej ze słomy pszennej lub bambusa znacząco oszczędziłby już naturalne zasoby środowiska. Zmiany powinny dotknąć też zdaniem ekologów samych producentów.

“Produkty tworzone w oparciu o wykorzystywanie 100% pierwotnych włókien powodują wydzielanie się trzykrotnie większej ilości dwutlenku węgla, niż w przypadku tworzenia produktów z innego rodzaju miazgi drzewnej” – tłumaczą autorzy raportu. Jak dodają, na szczęście coraz więcej firm propaguje korzystne dla środowiska rozwiązania zarówno na etapie produkcji, jak i korzystania z nich przez konsumentów.

Więcej - TUTAJ.