Ach, śpij kochanie

Porady babci Jelonki marz 5, 2019 at 10:08 pm

Cierpią na nią wszyscy – dorośli, dzieci, starsi i młodsi. Jest jedną z najczęściej występujących współcześnie dolegliwości. Jej powodem niejednokrotnie jest stres, zła dieta – to wszystko na co składa się nasze życie w obecnych czasach.

Bezsenność – nasi pradziadowie nie mieli z nią problemu, bo rytm ich życia wyznaczała natura, kładli się spać gdy było ciemno, a porę na wstawanie ustalał piejący nad ranem kogut.

Dzisiaj powodów bezsenności może być wiele – wypita wieczorem kawa, obfity późny posiłek, głowa zaprzątnięta tysiącami myśli, zmęczenie stresującym dniem, a nawet praca na kilka zmian. Zbyt długo ślęczysz wieczorem przed ekranem telewizora czy komputera? Nie bądź zdziwiony, gdy dopadną cię problemy z zasypianiem. Co najmniej trzy godziny przed pójściem do łóżka pożegnaj się z elektronicznym sprzętem, zamiast tego poczytaj książkę i napij się ziołowej herbaty. Brak snu może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń – od problemów z koncentracją, osłabienia systemu immunologicznego, do nadwagi, depresji, cukrzycy, a nawet nowotworów.

Większość osób w przypadku bezsenności sięga po leki nasenne, ale one jej nie leczą, pomagają tylko zasnąć. By wyleczyć bezsenność, najpierw trzeba znaleźć jej przyczynę.  Można też wykorzystać dary, jakie dała nam natura i wspomagać się ziołami, które sprawdzają się w przypadku problemów z zasypianiem. Oto kilka z nich:

wal1Kozłek lekarski (Waleriana) -  jego korzenie i kłącza od lat wykorzystywane są jako środek uspokajający, wyciszający i przy trudnościach z zasypianiem. To z niego powstają tzw. krople walerianowe, o charakterystycznym zapachu. Kozłek lekarki ma także właściwości rozkurczające, dzięki czemu można go stosować w dolegliwościach żołądkowych lub podczas bolesnych miesiączek.

melisaMelisa - znana jako genialny lek na stres, pomagający zwolnić szybkie bicie serca. Ma również działanie rozkurczowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Łagodzi bóle głowy, pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego (żołądek, trzustka i jelita). Może być przyjmowana w postaci naparu – jedna łyżka stołowa melisy na filiżankę wrzątku, zaparzamy 15 minut i wypijamy zaraz przed pójściem spać.

lipaLipa - znana ze swych właściwości przeciwgorączkowych i napotnych, jest również skuteczna w walce z bezsennością na tle nerwowym.   Napar przygotowuje się z jednej łyżki stołowej lipy na filiżankę wrzątku i wypija przed pójściem do łóżka. W przypadku poważnych problemów z bezsennością można wypijać do czterech porcji wciągu dnia.

chmielSzyszki chmielu - mimo, iż kojarzą się głównie z piwem, mają również cenne właściwości lecznicze. Wywary i napary na bazie chmielowych szyszek podawano osobom cierpiącym na różne lęki, znerwicowanym i mającym kłopoty ze snem. Współczesna medycyna oferuje tabletki z wyciągiem z szyszek, powodujące odprężenie, wyciszenie i zdrowy sen.

1024px-Passion_Vine_NBG_LRMęczennica lekarska (Passiflora incarnata L.) – to tropikalne pnącze jest skutecznym lekiem przeciwlękowym i uspokajającym. Polecana dla osób, które często budzą się w nocy. Rdzenni mieszkańcy obu Ameryk wykorzystują je od dawna w razie problemów ze snem lub by złagodzić silne emocje. Jest bezpieczna także dla dzieci – a nalewka z męczennicy może być stosowana nawet w dużych dawkach przez dłuższy czas. Męczennica stosowana jest również w przypadku wrzodów przewodu pokarmowego, hemoroidów oraz w bolesnej menstruacji i podczas menopauzy. Napar przygotowuje się z jednej łyżeczki suszonej passiflory i filiżanki wrzątku, należy wypić przed pójściem spać.

Tym, który nie wierzą w cudowną moc ziół proponuję wypicie przed spaniem szklanki ciepłego mleka z miodem (można dodać szczyptę cynamonu). Świetnie działa też włożony pod poduszkę lniany woreczek wypełniony suszonym rumiankiem, miętą, lawendą i eukaliptusem – ich zapach powoduje relaks, a przy okazji roztaczają przyjemny, łagodny, ułatwiający zasypianie aromat.