Kolejna dymisja w rządzie wokół skandalu z SNC-Lavalin

Kanada Series Top News marz 5, 2019 at 12:30 pm
Jane Philpott

Jane Philpott

Minister skarbu Jane Philpott, jedna z najbliższych współpracowniczek premiera Trudeau podała się do dymisji. Powodem tej decyzji jest skandal wokół rządu federalnego, związany z naciskami na byłą minister sprawiedliwości w sprawie dochodzenia dotyczącego firmy SNC-Lavalin.

Szefowa Treasury Board (ciała kontrolującego wydatki rządowe) postrzegana jest jako zwolenniczka byłej minister sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould, która na początku lutego zeznała przed parlamentarną komisją sprawiedliwości, że kancelaria premiera naciskała na nią w sprawie dochodzenia wokół skandalu, dotyczącego firmy SNC-Lavalin. Wilson-Raybould została następnie przesunięta do ministerstwa weteranów, po czym zrezygnowała z pracy w rządzie.

“Przyjrzałam się wydarzeniom, które wstrząsnęły naszym rządem federalnym w ostatnich tygodniach i po poważnej refleksji doszłam do wniosku, że muszę zrezygnować z pracy w tym gabinecie. Nie mam już wiary w to, że rząd odpowiednio zajmuje się tą sprawą” – napisała Philpott na Twitterze.

Jane Philpott przygląda się Jody Wilson-Raybould, odpowiadającej na pytania dziennikarzy. Obie panie zrezygnowały ze swych rządowych stanowisk na znak protestu przeciwko sposobowi, w jaki rząd Justina Trudeau chciał zatuszować skandal związany z korupcją w SNC-Lavalin

Jane Philpott przygląda się Jody Wilson-Raybould, odpowiadającej na pytania dziennikarzy. Obie panie zrezygnowały ze swych rządowych stanowisk na znak protestu przeciwko sposobowi, w jaki rząd Justina Trudeau chciał zatuszować skandal związany z korupcją w SNC-Lavalin

Jej rezygnacja sprawiła, że zmienił się zupełnie ton wypowiedzi premiera Justina Trudeau, który przestał podkreślać przy każdej okazji, że jego rząd “nie zrobił niczego złego”.

Jak podała publiczna telewizja CBC, pozostałych 33 ministrów w rządzie Trudeau zapewniło o swoim poparciu dla premiera.

W bieżącym tygodniu rządząca Partia Liberalna planowała rozpoczęcie przedwyborczych emisji spotów reklamowych i spotkań z wyborcami, których głównym tematem miały być zmiany klimatu. W poniedziałek wieczorem Trudeau podczas spotkania w Toronto wysoko ocenił pracę Philpott, dodał, że “od jakiegoś czasu” wiedział o jej zamiarach, ale i tak jest “zawiedziony” jej decyzją. Podkreślił jednak, że w demokracji “chcemy, żeby były różne opinie i debata”.

SNC-Lavalin to zatrudniająca na całym świecie ponad 50 tys. pracowników, a w Kanadzie dająca pracę prawie 9 tys. osobom, firma inżyniersko-budowlana z siedzibą w Quebecu, wobec której jest prowadzone dochodzenie dot. zarzutów o oszustwa i łapówki związane z kontraktami w Libii. Dochodzenie jest na wstępnym etapie.

Sprawa od chwili ujawnienia jej przez dziennik “The Globe and Mail” przerodziła się w skandal, który poważnie wstrząsnął gabinetem Justina Trudeau. W październiku bieżącego roku odbędą się wybory federalne i opozycyjni politycy wywołują premiera do odpowiedzi.

Parlamentarny komisarz ds. etyki Mario Dion informował, że przeprowadzi dochodzenie, które będzie dotyczyło premiera i możliwego naruszenia przepisów, które zakazują wysokim urzędnikom rządowym prób wpływania na decyzje innych urzędników.

Pełne oświadczenie Jane Philpott - TUTAJ.