CBC skreśla Michaela Jacksona z eteru

Kanada Top News marz 6, 2019 at 4:00 pm

zz JAckson1W związku powracającymi z oskarżeniami o pedofilię, które pojawiły się po emisji filmu dokumentalnego “Leaving Neverland” trzy największe stacje radiowe w Kanadzie przestają nadawać muzykę Michaela Jacksona. Zresztą nie tylko one.

Coraz więcej rozgłośni radiowych z dużych anglojęzycznych państw rezygnuje z puszczania muzyki Michaela Jacksona. Jego przeboje znikną z anteny rozgłośni w Kanadzie, Wlk. Brytanii i Nowej Zelandii oraz niektórych stacji w USA.

Jak zapowiedziało publiczne radio CBC, trzy największe stacje radiowe w Kanadzie przestały puszczać muzykę Michaela Jacksona. Pozostałe z uwagą śledzą sytuację i sprawę zarzutów o pedofilię.

Christine Dicaire, rzeczniczka prasowa kanadyjskiego koncernu Cogeco, który prowadzi 22 stacje radiowe, powiedziała: - Uważnie wsłuchujemy się w komentarze naszych słuchaczy, a film dokumentalny wyemitowany w telewizji wywołał wiele reakcji. W tym momencie wolimy obserwować sytuację i usunąć jego piosenki z naszych stacji, aż do czasu, aż sprawa zostanie wyjaśniona.

Wade Robson

Wade Robson

4-godzinny dokument “Leaving Neverland” wywołał kontrowersje już po swojej pierwszej projekcji na festiwalu Sundance w styczniu tego roku. Film powstał na podstawie historii Wade’a Robsona oraz Jamesa Safechucka. Obaj twierdzą, że jako chłopcy byli wykorzystywani seksualnie przez Jacksona. Oni i członkowie ich rodzin opowiadają o swoich relacjach z piosenkarzem, o tym, jak stworzył więź z całą rodziną, zdobył ich zaufanie, a później zaczął ich wykorzystywać i wymagać, by utrzymali to w tajemnicy. Opowiadają też, jak te traumatyczne doświadczenia wpłynęły na ich dorosłe życie.

Po pierwszym seansie krytycy takich magazynów jak “Rolling Stone” czy “The Hollywood Reporter” pisali, że obejrzenie tego filmu jest ciężkim i wstrząsającym przeżyciem, a sam obraz jest świadectwem wielkiej odwagi.

Rodzina i spadkobiercy Michaela Jacksona twierdzą, że zarzuty stawiane przez bohaterów dokumentu są nieprawdziwe, pozwali również HBO za emisję filmu.

Zdaniem prawników tym samym została złamana umowa zawarta między HBO a piosenkarzem w 1992 roku. Zgodnie z jej myślą, HBO decydując się na transmisję koncertu Jacksona zobowiązało się, że w swoich przyszłych produkcjach nie będzie dyskredytować piosenkarza. Dzisiaj spadkobiercy Jacksona domagają się od HBO 100 mln dol. odszkodowania.

W Nowej Zelandii z puszczania muzyki Michaela Jacksona zrezygnowało kilka największych rozgłośni, w tym prywatny nadawca MediaWorks. W oficjalnym oświadczeniu Leon Wratt, dyrektor radia, mówi:

zz jackson3- Michaela Jacksona nie ma obecnie na żadnej z radiowych playlist MediaWorks. To odzwierciedlenie preferencji naszych słuchaczy – naszą pracą, jest puszczanie ludziom muzyki, którą chcą usłyszeć.

Również konkurencyjna stacja NZME zrezygnowała z utworów Króla Popu. Dyrektor stacji zapowiedział, że playlisty w radiu zmieniają się co tydzień i w tym momencie muzyki Jacksona na nich nie ma.

Dziennik “The Times” poinformował, że pracownicy BBC Radio 2 bez żadnego oficjalnego komunikatu zaprzestali grania piosenek Michaela Jacksona. Ostatni raz utwór Króla Popu brytyjscy redaktorzy puścili 23 lutego.

Amerykański dziennikarz Guy Martin uważa, że decyzję szefów BBC należy uznać za przełomową. Prawie nigdy nie zdarzyło się jeszcze bowiem w historii mediów, by w ten sposób „karać” artystę podejrzanego o popełnienie przestępstwa.

Tak radykalne kroki podjęte przez radio mogą być początkiem łańcucha, który spowoduje, że i inne media odetną się od twórczości Jacksona.

Więcej - TUTAJ.