18 Kanadyjczyków i 2 Polaków wśród ofiar rozbitego samolotu w Afryce

Kanada Top News marz 10, 2019 at 12:30 pm

zz crash5Samolot etiopskich linii lotniczych, Boeing 737, rozbił się w drodze z Addis Abeby w Etiopii do Nairobi w Kenii. Na pokładzie było 157 osób z ponad 30 krajów. Nikt nie przeżył.

Maszyna wystartowała z lotniska w Addis Abebie o godzinie 8:38 miejscowego czasu. Po sześciu minutach lotu wieża kontrolna lotniska straciła z nią kontakt. Wkrótce okazało się, że lecący do Nairobii samolot rozbił się 62 km od stolicy Etiopii. Nikt z pasażerów nie przeżył.

Pilotem był Yared Getachew z 8 tysiącami wylatanych godzin. Zgłaszał problemy techniczne i prosił o zgodę na powrót do Addis Adeby. Otrzymał ją. Niestety, chwilę później wieża straciła z nim kontakt. Samolot runął w pobliżu miasta Debre Zeit (dawniej Bishoftu). Z maszyny niewiele pozostało. Rozpadła się na drobne części po zderzeniu z ziemią, jej resztki spłonęły.

Screen Shot 2019-03-10 at 10.33.02Przedstawiciel Ethiopian Airlines powiedział, że wśród pasażerów było 32 obywateli Kenii, 18 – Kanady, 9 – Etiopii, po 8 osób z Włoch, Chin i USA, 7 z Wielkiej Brytanii i 7 z Francji, 6 z Egiptu, 5 z Holandii, 4 z Indii i 4 ze Słowacji, 3 Austriaków, 3 Szwedów, 3 Rosjan, 2 Marokańczyków, 2 Hiszpanów oraz 2 Polaków i 2 Izraelczyków.

Na pokładzie było też po jednej osobie z Belgii, Indonezji, Somalii, Norwegii, Serbii, Togo, Mozambiku, Rwandy, Sudanu, Ugandy i Jemenu. Cztery osoby korzystały z paszportów ONZ.

Kancelaria premiera Etiopii złożyła na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar katastrofy: ”Kancelaria premiera, w imieniu rządu i obywateli Etiopii, chciałaby wyrazić swoje najgłębsze kondolencje rodzinom, które straciły bliskich w samolocie Boeing 737 etiopskich linii lotniczych, który leciał dziś (w niedzielę) rano do Nairobi w Kenii”.

Państwowe linie Ethiopian Airlines są jednym z największych przewoźników na kontynencie afrykańskim pod względem wielkości floty. Linie informowały, że w zeszłym roku miały przewieźć 10,6 mln pasażerów.

zz crash3

Alex Macheras, brytyjski ekspert lotniczy, współpracujący m.in. ze Sky News czy BBC, podał na Twitterze, że maszyna, która rozbiła się w pobliżu Debre Zeit, to nowy samolot, włączony do floty Ethiopian Airlines zaledwie 5 miesięcy temu.

Na lotnisku w Nairobi wielu krewnych pasażerów czekało na samolot godzinami, bez żadnych informacji od władz lotniska. Niektórzy dowiedzieli się o katastrofie od dziennikarzy.

zz crash4

- Czekamy na moją mamę. Mam nadzieję, że leci innym samolotem, bo się spóźniła. Nie odbiera telefonu – powiedziała Wendy Otieno, ściskając telefon i płacząc.

46-letni Robert Mutanda czekał na swojego szwagra, obywatela Kanady. - Nikt z lotniska do nas nie przyszedł, nie wiemy, co się dzieje - powiedział dziennikarzowi Reutersa ponad trzy godziny po katastrofie. – Stoimy tu i mamy nadzieję, że wszystko dobrze się skończy.

Samolot, który rozbił się w Etiopii to Boeing 737 MAX 8. Taka sama maszyna, należąca do indonezyjskich tanich linii lotniczych Lion Air, rozbiła się w 2018 roku wkrótce po starcie z Dżakarty. Zginęło wówczas 189 osób.

zz crash