Kanada oddała Polsce samolot gen. Sosnkowskiego

Polacy w Kanadzie Top News marz 10, 2019 at 4:00 pm
Załadunek samolotu DC-3 “Spirit of Ostra Brama” na lotnisku w Winnipegu, skąd odleciał do Wrocławia

Załadunek samolotu DC-3 “Spirit of Ostra Brama” na lotnisku w Winnipegu, skąd odleciał do Wrocławia

Po wielu latach starań rządu polskiego dzięki pomocy władz kanadyjskich zorganizowano transport samolotu DC-3 “Spirit of Ostra Brama” do Polski. 

Samolotem tym podczas II wojny światowej dokonywał inspekcji wojskowych we Włoszech Naczelny Wódz generał Kazimierz Sosnkowski, który później osiadł na stałe w Kanadzie. Jego nazwa pochodzi od Operacji „Ostra Brama” z 1944 roku, którą przeprowadziły oddziały Armii Krajowej, w ramach akcji „Burza”, w celu samodzielnego oswobodzenia Wilna z rąk okupanta niemieckiego siłami AK.

Pilotem generalskiego samolotu, który formalnie należał do 511 Dywizjonu RAF był por. Józef Tyszko (jego wspomnienia – TUTAJ.). Po wojnie Dakota gen. Sosnowskiego trafiła w Kanadzie do użytku lotnictwa cywilnego, przewoziła pasażerów w liniach Trans-Canada Air Lines (późniejsza Air Canada).

Screen Shot 2019-03-10 at 11.19.37

Dakota gen. Sosnowskiego przewoziła pasażerów w liniach Trans-Canada Air Lines

Dakota gen. Sosnowskiego przewoziła pasażerów w liniach Trans-Canada Air Lines

Generał Sosnkowski pozostał na emigracji w Kanadzie, gdzie pracował fizycznie na swojej farmie w Quebecu. Zmarł tam 11 października 1969.

Jego Dakota z czasem stała się eksponatem w Królewskim Muzeum Lotnictwa Zachodniej Kanady, ale w 2002 roku, kiedy odkryto jego militarną przeszłość – przekazano ją 17 Eskadrze Lotniczej (17 Wing) w Winnipegu. Tam kanadyjska armia odrestaurowała ją częściowo, aż wreszcie przekazała teraz polskiemu rządowi. W Polsce zostanie w pełni odrestaurowana i umieszczona w muzeum.

Uroczystość przekazania samolotu miała miejsce 8 marca w Winnipegu. Z tej okazji okolicznościowe przemówienie wygłosił m. in. konsul generalny w Toronto, Krzysztof Grzelczyk.

zz spirit

- To bardzo ważne wydarzenie dla narodu polskiego, zarówno personalnie, jak i historycznie - powiedział Andrzej Ruta, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie.

Więcej – TUTAJ. i TUTAJ.

Powitanie Wodza Naczelnego. W tle jego Dakota.

Powitanie Wodza Naczelnego. W tle jego Dakota.

zz spirit5