“Faworyt” świętej Hildegardy

Porady babci Jelonki marz 11, 2019 at 9:26 pm


hild“Człowiek, który ma wysoką gorączkę, niech rozkruszy korzeń galgantu i pije ten proszek zalany gorącą wodą. Wysoka gorączka ustąpi. Jeśli ktoś cierpi z powodu bólu kręgosłupa, niech pije galgant z ciepłym winem, a ból ustanie. Jeśli ktoś czuje ból w sercu lub ma słabe serce, niech je galgant, a poczuje się lepiej” – św. Hildegarda.

Znany jest od setek lat – w Chinach był antidotum na wszelakie przeziębienia, Hindusi używali go przy problemach żołądkowo-jelitowych, ale najwięcej uwagi poświęciła mu święta Hildegarda. Według niej był ratunkiem dla osób z wysoką gorączką, bólem kręgosłupa, ale nade wszystko polecała go wszystkim borykającym się z chorobami serca.

 

Portion of Galangal PowderGalgant (Alpinia galant), znany też jako dziki kardamon uznany jest za najlepsze lekarstwo na świecie i jedną z ważniejszych przypraw.

Poprawia krążenie, ułatwia trawienie, wzmacnia serce, pobudza apetyt, jest stosowany jako środek pomocny w leczeniu zapalenia stawów, kaszlu, astmy, cukrzycy i otyłości. Olejki eteryczne w nim zawarte zapobiegają wzrostowi bakterii chorobotwórczych oraz grzybów i wirusów w jelitach. Mówi się także, że stosowany regularnie zapobiega utracie słuchu, minimalizuje także dolegliwości miesiączkowe. Najkorzystniej przyjmować go na dwa dni przed planowanym okresem. Zastosować go można również przed podróżą środkami komunikacji, ponieważ łagodzi chorobę lokomocyjną.

g1Galgant ogólnie rzecz biorąc wzmacnia cały nasz organizm. Poleca się go wszystkim tym, którzy odczuwają ogólnie zmęczenie, wyczerpanie czy osłabienie.
Jego korzeń dostępny jest w kilku formach – zmielonej (proszek), siekanej, pastylek i kosteczek. Stosowanie jest zależne od dolegliwości:

  • Na bóle serca, osłabienie, skurcze żołądka i jelit zaleca się jedną, dwie lub trzy szczypty proszku rozpuścić na języku, a po 5 minutach popić sokiem lub wodą.
  • W przypadku niestrawności, wzdęć czy przykrego zapachu z ust należy dwie szczypty galgantu rozpuścić na języku ze sproszkowanym koprem włoskim.
  • Przy pozostałych dolegliwościach, zwłaszcza bólowych, zaleca się przyjmowanie jednej pastylki położonej na języku, aż się rozpuści. W razie potrzeby warto wziąć dwie tabletki galgantu. Nigdy nie należy ich rozgryzać ani połykać, tylko trzymać na języku aż się rozpuszczą. Po kilku minutach bóle powinny ustąpić.

g3Galgant świetnie sprawdza się w kuchni jako przyprawa do mięs (zwłaszcza wołowiny), zup, owoców morza, a także do potraw z fasoli i grochu. Nadaje charakterystyczny aromat daniom z kuchni tajskiej.

Uwaga! Galgant pobudza wydzielanie soków żołądkowych i nie powinien być zażywany przez osoby z wrzodami żołądka lub jelit. Jeżeli stosowany jest w nadmiarze, może wywołać halucynacje.