Jak poradzić sobie z zalewem plastikowych śmieci?

Lokalnie Series Top News marz 11, 2019 at 10:00 am

aaplastik3

Rząd Ontario rozważa możliwość wprowadzenia zakazu stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych takich jak torby, butelki z wodą i słomki.

Dane są szokujące. Na każdego mieszkańca Ontario przypada prawie jedna tona plastikowych odpadów każdego roku, a tempo, w jakim te odpady są usuwane z wysypisk śmieci – na przykład poprzez recykling i kompostowanie – utknęło około na poziomie 30 procent w ciągu ostatnich 15 lat.

Rząd opublikował dokument, który ma rozpocząć debatę publiczną na temat zmniejszania ilości odpadów z tworzyw sztucznych i prosi opinię publiczną i zainteresowane strony o pomysły najlepszego rozwiązania problemu. Nasuwa się pytanie, czy zakaz stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych byłby skuteczny w ograniczaniu tych toksycznych dla środowiska naturalnego, niezwykle trudno biodegradowalnych śmieci.

aaplastik4

Minister środowiska Rod Phillips powiedział, że rząd jest bardzo otwarty na wszelkie rozwiązania tego problemu.

- Rozwiązanie problemu tworzyw sztucznych jest priorytetem dla naszego rządu, zwłaszcza, że ​​mówimy o tworzywach sztucznych, które w coraz większym stopniu zanieczyszczają nasze wody- powiedział Phillips w wywiadzie.

„Szacuje się, że każdego roku do Wielkich Jezior trafia prawie 10 tysięcy ton plastikowych śmieci” – czytamy w dokumencie opublikowanym przez rząd prowincji – „W Ontario odzyskuje się tylko około 28 procent wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych”.

Władze rozważają również wprowadzenie systemu zwrotu kaucji za plastikowe butelki i inne pojemniki, tak jak jest to stosowane w niektórych innych prowincjach Kanady.

Keith Brooks, dyrektor programowy w Environmental Defence, mówi, że wiele jednorazowych tworzyw sztucznych jest niepotrzebnych, wskazując na słomki do picia i sztućce.

- Uważam, że zakaz stosowania niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku ma wiele sensu – powiedział – Myślę, że to dobrze, że zaczęliśmy o tym rozmawiac.

Ale zadając tak szerokie pytanie, odpowiedź może brzmieć: „nie” – ostrzega Brooks, mówiąc, że nie sądzi, aby jakakolwiek jurysdykcja zakazała wszelkich jednorazowych plastików.

- Istnieje kilka jednorazowych tworzyw sztucznych, które prawdopodobnie będą nadal używane ze względów bezpieczeństwa żywności i podobnych uwarunkowań – zaznacza, chociaż chciałby, aby zostały one znormalizowane i poddane recyklingowi.

Wiele pomysłów zawartych w materiałach do dyskusji jest podobnych do tego, co proponował poprzedni liberalny rząd w swoim planie dywersyfikacji odpadów, takim jak zakaz segregowania odpadów żywnościowych na wysypiskach i zmuszenie producentów z segregacji odpadów.

aaplastik

- Szukamy doświadczeń innych jurysdykcji, w tym Kolumbii Brytyjskiej, ale też poza Kanadą, gdzie często to producenci odpadów muszą być świadomi tego, że będą odpowiedzialni za nie przez całe życie – powiedział Phillips – Wierzymy, że to może sprawić, że będą bardziej odpowiedzialnie patrzeć na na naturę opakowań.

„Przewiduje się, że przesunięcie programu recyklingu Blue Box na pełną odpowiedzialność producentów pozwoli zaoszczędzić gminom ponad 125 milionów dolarów rocznie” – czytamy w dokumencie do dyskusji.

Prowincja rozważa również usystematyzowanie tego, co jest akceptowane w programie Blue Box, ponieważ różne gminy akceptują różne materiały. Rząd Ontario może również zezwolić na gromadzenie większej ilości przedmiotów za pośrednictwem programów Blue Box, w tym małych i dużych urządzeń, elektronarzędzi, akumulatorów, świetlówek i odzieży.

Wszelkie pomysły i komentarze można kierować do ministerstwa środowiska do 20 kwietnia.