Ulicami Toronto przemaszerowała Parada Świętego Patryka

Lokalnie Top News marz 11, 2019 at 6:00 am

aapatryk3

Po sobotnim marszu feministek, w niedzielę ulicami Toronto przemaszerowała Parada Świętego Patryka świętując wszystko co irlandzkie. Było dużo zieloności, dużo muzyki i dużo dobrego humoru.

Parada przyciągnęła do śródmieścia Toronto przeszło 6000 osób.

aapatryk2

Uczestnicy irlandzkiego święta maszerowali niosąc chorągwie, tańczyli, grali na instrumentach muzycznych pod szarym, wilgotnym niebem. Prognoza pogody przewidywała deszcz, ale zgromadzeni mieli szczęście – deszcz przestał padać, choć czasami było zimno i wietrznie.

W imprezie wzięło udział ponad 120 grup kultywujących irlandzką kulturę, w tym muzyczne zespoły marszowe i platformy z legendarnymi postaciami z Zielonej Wyspy. Jak tradycja nakazuje uczestnicy Parady mieli w swoim ubiorze zielone elementy – zielone czapki, zielone t-shirty, zielone płaszcze, zielone kamizelki, zielone czapeczki i zielone peleryny.

aapatryk

Parada rozpoczęła się na Bloor Street West i St. George Street, ruszyła na południe wzdłuż Yonge Street, a następnie przeszła po Queen Street West na Nathan Phillips Square przed torontońskim Ratuszem.

Organizatorzy Parady Świętego Patryka zaznaczyli w poście na Facebooku, że w tym roku wyjątkowo impreza odbyła się przed oficjalnym świętem Patryka – 17 marca, ponieważ niedziela była najlepszym dniem na paradę. Przyspieszając świętowanie wzięto pod uwagę wiele czynników – przede wszystkim zasoby miejskie, dostępność wolontariuszy, dostęp do przestrzeni umożliwiającej montaż platform i tablic oraz inne obowiązki grup uczestniczących w imprezie.